Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

TSUE naciska na Polskę, by dokonała pełnej dekomunizacji sądów? Kaleta o pewnej możliwości

TSUE naciska na Polskę, by dokonała pełnej dekomunizacji polskich sądów? Zasugerował to dzisiaj wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, wskazując na tok działania przyjęty m.in. przez sędziego z Olsztyna. - Jakie organy wybierały sędziów, którzy aktualnie w Polsce orzekają? Sprawdziełm dane w MS. Okazuje się, że w Polsce mamy 746 sędziów aktualnie orzekających, których wybrała Rada Państwa PRL - podkreślił Kaleta.

Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatrujący apelację w sprawie cywilnej uznał za konieczne rozstrzygnięcie po wyroku TSUE, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. A co najbardziej zaskakujące - sąd nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

- Sędzia, który wyrokował w tej sprawie w pierwszej instancji otrzymał nominację sędziowską na podstawie uchwały podjętej przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W ocenie sądu odwoławczego, w świetle przywołanego wyżej wyroku TSUE, taka sytuacja może budzić wątpliwości, czy zapadłe w sprawie orzeczenie zostało wydane przez osobę do tego uprawnioną - powiedziała Agnieszka Żegarska, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. 

Resort sprawiedliwości odwołał z delegacji w SO sędziego z Olsztyna, Pawła Juszczyszyna.

"Żaden sędzia nie ma prawa oceniać statusu innego sędziego, wykorzystując do tego celu postępowanie dowodowe w konkretnej sprawie. Po podpisaniu przez Prezydenta RP aktu powołania na urząd sędziego akt ten nie może być kwestionowany, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego badanie przez sąd ważności tego aktu jest bezprawne. Sędzia nie może samowolnie stawiać się ponad władzę ustawodawczą, wykonawczą i ponad Prezydenta RP" - napisało w uzasadnieniu tej decyzji ministerstwo sprawiedliwości.

Dzisiaj temat ten rozwinął wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

- Chciałbym przedstawić pewną konkluzję z tego, do czego może prowadzić anarchizacja, którą próbuje realizować sąd w Olsztynie - stwierdził dziś podczas briefingu prasowego Kaleta.

- Jakie organy wybierały sędziów, którzy aktualnie w Polsce orzekają? Sprawdziłem dane w MS. Okazuje się, że w Polsce mamy 746 sędziów aktualnie orzekających, których wybrała Rada Państwa PRL. Czyli Rada Państwa z Wojciechem Jaruzelskim na czele w pewnym okresie wybierała w Polsce sędziów, którzy do dzisiaj wydają normalnie wyroki. Skłoniło mnie to do konstatacji, że droga, którą przyjął sąd w Olsztynie i którą próbują forsować niektórzy sędziowie, może prowadzić do wniosku, jeśli przyjąć to rozumowanie, że de facto TSUE naciska na Polskę, by dokonała pełnej dekomunizacji polskich sądów

- twierdził wiceminister.

- Chyba nie sposób powiedzieć, że Rada Państwa PRL była organem gwarantującym powołanym przez siebie sędziom pełną niezawisłość i jest "demokratycznym źródłem do sprawowania władzy sędziowskiej" w imieniu RP dzisiaj - dodał i ocenił, że działania części sędziów i sprzyjającym im polityków są "dążeniem do chaosu".

 

 



Źródło: Twitter, niezalezna.pl, PAP

#Sebastian Kaleta #dekomunizacja sądów #wyrok TSUE

redakcja