- W Krakowie zrealizowałem szereg działań – powiedział Rafał Trzaskowski, poseł PO z Krakowa i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. Wcześniej Piotr Guział, kandydat Patryka Jakiego na wiceprezydenta stolicy, ocenił, że Trzaskowski niewiele zrobił dla Krakowa.
W piątek sztab kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego zorganizował w Krakowie jednodniową akcję #CzaskowskiWatch. W jej ramach Piotr Guział, kandydat Jakiego na wiceprezydenta Warszawy, sprawdzał w Krakowie dokonania Rafała Trzaskowskiego. W planie wizyty Guziała w Krakowie znalazło się zwiedzanie miejsc związanych z Rafałem Trzaskowskim lub takich, które miały się zmienić na lepsze dzięki staraniom Trzaskowskiego jako parlamentarzysty z Krakowa. Guział był m.in. na Plantach, gdzie Trzaskowski prowadził kampanię wyborczą w 2015 r. Odwiedził też Nową Hutę, której rewitalizację obiecał Trzaskowski.
Trzaskowski był w 2015 r. liderem PO w wyborach do Sejmu w okręgu krakowskim. Pełnił wówczas funkcję wiceministra spraw zagranicznych. "Jedynka w Krakowie to wielki zaszczyt - chcę się koncentrować na tym, żeby Kraków umacniał swoją pozycję, jako stolica polskiej innowacyjności" - mówił wówczas polityk.
Wśród dokonań kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Guział wymienił... wykłady dla krakowskich studentów oraz udany początek kampanii wyborczej w 2015 r.
„Smutne podsumowanie trzech lat Trzaskowskiego dla Krakowa - kilka ogólnych obietnic, żadnych dokonań, wiarygodność zero"
– mówił dziennikarzom Guział przed biurem poselskim Trzaskowskiego w Krakowie.
Jak dodał, liczył na to, że Trzaskowski, wiedząc o akcji #CzaskowskiWatch przyjedzie do Krakowa, spotka się ze sztabem Patryka Jakiego i porozmawia. Trzaskowskiego jednak nie zastał. „Widać nie jest zainteresowany rozmową, jest bezradny wobec braku własnych dokonań” – powiedział.
Trzaskowski, komentując akcję Guziała, powiedział, że w Krakowie zrealizował szereg działań. Ale nie wymienił żadnych konkretów. Stwierdził np., że przez trzy lata intensywnie pracował i angażował się w rozwiazywanie problemu mieszkańców Krakowa i Małopolski. Jak zaznaczył, dzięki nowoczesnym technologiom prowadzi kampanię w Warszawie i „niezmiennie na takim samym poziomie” dba o potrzeby mieszkańców Krakowa. Podkreślił, że jego krakowskie biuro jest z nim w stałym kontakcie telefonicznym oraz internetowym.
Zwrócił uwagę na problem smogu. „Aktywnie wspieram działania władz województwa dotyczące wprowadzeni uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Angażuję się w walkę o zmianę działań ministra Tchórzewskiego w kwestii norm dla węgla” – wyliczał, pogrążając się. Dodał, że złożył interpelację w sprawie działań podjętych przez rząd RP dotyczących złej jakości powietrza, wycinki drzew czy kwestii elektromobilności.
Jak podkreślił, na wniosek wyborców złożył szereg interpelacji m.in. ws. projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, które stanowi naruszenie zasady równego traktowania podobnych samorządów, ws. dokonania zmiany w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które pozwolą gminom regulować godziny otwarcia punktów sprzedaży alkoholu. Niezwykłe!
I sukces sukcesów: wśród swoich działań w Krakowie Trzaskowski wymienił interwencję ws. przeniesienia siedziby Zakładu Gazownictwa z Krakowa do Tarnowa ws. stwarzających zagrożenie dla pieszych pojazdów typu segway, ws. prac nad uregulowaniem kwestii homologacji i zasad korzystania z nich.