Bronisław Komorowski po prostu nie daje o sobie zapomnieć. Gdy już robi się o nim nieco ciszej, on natychmiast zaczyna o sobie przypominać. Tym razem postanowił włączyć się w dyskusję o... kondycji polskiej konstytucji. Komorowski ma już nawet swoją teorię na ten temat. Postanowił podzielić się nią na łamach specjalnego raportu i wezwać przy okazji Polaków do „obrony konstytucji”.
Instytut Bronisława Komorowskiego zorganizował prezentację raportu „Analiza i ocena działań legislacyjnych władz Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od początku prac Sejmu VIII kadencji do końca 2017 roku”. Jednocześnie Komorowski przekonuje, że jego Instytut w ramach swojej działalności „stara się zwracać uwagę na najważniejsze procesy związane z polską demokracją”.
Czego dotyczy raport? Według Komorowskiego wskazuje „stan naruszeń konstytucji” w okresie od listopada 2015 r. do grudnia 2017 r. Wcześniejsze lata najwyraźniej byłego prezydenta nie interesowały. Komorowski zaznaczył również, że raport opisuje „narastanie nihilizmu konstytucyjnego w obozie obecnej władzy” oraz „pogardę dla standardów demokratycznych”.
To jeszcze nie wszystko. Komorowski twierdzi, że w jego raporcie są również opisane sytuacje, które są „wynikiem niechlujstwa legislacyjnego”. Według byłego prezydenta „fundamentem nieszczęścia” jest blokowanie i „przejęcie przez obecnie rządzących Trybunału Konstytucyjnego”.
- Cały ten proces, rozpoczęty od ubezwłasnowolnienia a potem opanowania Trybunału Konstytucyjnego, trwa już 2,5 roku. W związku z tym myśmy się trochę przyzwyczaili do tego, że różne dziwne zjawiska mają miejsce - to jest efekt rozłożenia w czasie. Ale właśnie suma, czy opisanie, pokazanie naraz tego całego zjawiska - dopiero ono robi wrażenie – mówił Komorowski.
Po chwili dodał, że jego raport, robi ogromne wrażenie na... nim samym.
- Na mnie ten raport robi ogromne wrażenie, ze względu na pokazanie zarówno konsekwencji w przekształcaniu ustroju państwa polskiego z naruszeniem prawa - poprzez złamanie konstytucji, i robi to na mnie ogromne wrażenie ze względu na to, że jest to proces kontynuowany świadomie – twierdzi Komorowski.
Komorowski oczekuje, że raport „przyczyni się - za pośrednictwem zaangażowania różnych środowisk - do pewnego pobudzenia wrażliwości w kwestiach konstytucji”.
- Raport jest skierowany do opinii publicznej, którą należy uwrażliwiać, iż naruszenie konstytucji niszczy podstawy naszej państwowej i społecznej organizacji - dodał Komorowski.
Cały dokument został podzielony na trzy rozdziały: „Demontaż państwa prawa”, „Ograniczanie praw i swobód obywatelskich” oraz „Gospodarka, własność i ochrona środowiska”. Informacji o jakiejkolwiek aktywności Komorowskiego na tym próżno jednak w raporcie szukać. Jego treść dotyczy wyłącznie okresu 2015-2017, po przegranych przez PO wyborach prezydenckich i parlamentarnych.