Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

"Ten projekt nie gwarantuje Polsce bezpieczeństwa". Premier Morawiecki odstąpi od umowy ONZ?

- Będę rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact ws. migracji(GCM), którego podpisanie miałoby nastąpić w grudniu w Marrakeszu - powiedział podczas szczytu G6 w Lyonie minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Dodał, że porozumienie \"może stanowić zachętę do nielegalnej migracji\".

Flaga ONZ
Flaga ONZ
pixabay.com/CC0/edgarwinkler

W Lyonie odbywa się szczyt grupy G6, zrzeszającej najbardziej zaludnione państwa Unii Europejskiej. W sesji poświęconej nielegalnej imigracji i przeciwdziałaniu terroryzmowi Polskę reprezentował minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Minister podtrzymał stanowisko polskiego rządu, że najefektywniejszą pomoc dla ofiar konfliktów zbrojnych można nieść na miejscu i dlatego Polska kieruje humanitarne wsparcie do Iraku i Syrii. 

W kwestiach bezpieczeństwa migracyjnego minister Brudziński zapowiedział, że będzie rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od globalnego porozumienia ws. migracji.

- Będę rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact (GCM), którego podpisanie miałoby nastąpić w grudniu w Marrakeszu

- powiedział Brudziński.

- Naszym zdaniem projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji. Porozumienie GCM jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi

- dodał.

GCM ma być porozumieniem, które całościowo ureguluje kwestie migracyjne. Pojawiają się w nim apele do zwiększenia możliwości legalnej migracji, ułatwienia łączenia rodzin, ale także m.in. do ograniczenia izolacji migrantów i umniejszenia roli deportacji kosztem dobrowolnych wyjazdów. Krytycy porozumienia twierdzą, m.in. że nieszczególnie skupia się ono na kwestiach bezpieczeństwa, a nadmiernie eksponuje płynące z migracji korzyści.

W 2017 r. z prac nad GCM wycofały się Stany Zjednoczone. Także Unia Europejska nie jest jednogłośna w kwestii porozumienia - Komisja Europejska, choć GCM popiera, to jednak wnioskuje o większe rozróżnienia w szerokim pojęciu "migrantów". Z GCM w duzym stopniu nie zgadzają się także Węgrzy, którzy na początku roku zagrozili wycofaniem się z prac i nazwali porozumienie "planem Sorosa".

 



Źródło: Twitter, 300polityka.pl, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #ONZ #migracja #Joachim Brudziński #GCM

redakcja