Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Tak gorąco nie było od przeszło 120 lat. Padł polski rekord temperatury

To najwyższa temperatura od przeszło 120 lat. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stacja meteorologiczna w Toruniu zanotowała 40,3 stopnia. Poprzedni rekord wynosił zaledwie 0,1 st. mniej.

Od kilku dni temperatury wyraźnie przekraczają 30 st. C. Kolejne kraje notują rekordowe wskaźniki. Przyszedł czas także na Polskę.

Maksymalnie wysoki odczyt zarejestrowała stacja pogodowa w Toruniu. Odczyt z 28 czerwca 2026 roku wyniósł dokładnie 40,3 stopnia Celsjusza.

„Wartość ta podlega standardowej procedurze weryfikacji i kontroli jakości zgodnie z obowiązującymi procedurami IMGW-PIB” - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie w mediach społecznościowych.

„Nad Polską nadal utrzymuje się bardzo gorąca masa powietrza. W kolejnych godzinach prognozowane są również gwałtowne burze z nawalnymi opadami deszczu, bardzo silnym wiatrem oraz gradem” - dodano w poście na Facebooku.

Poprzedni rekord temperatury zanotowano w Prószkowie w województwie opolskim 29 lipca 1921 roku. Było to 40,2 stopnia. W XXI wieku dotąd nie zanotowano w Polsce temperatury przekraczającej 40 stopni. 

Źródło: Facebook

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Polska