Premier Mateusz Morawiecki na marginesie szczytu Trójmorza w Bukareszcie rozmawiał dziś z amerykańskim ministrem energetyki Rickiem Perrym. - Łączą nas poglądy, interesy i dobra energia - napisał na Twitterze szef polskiego rządu
Morawiecki dziś wziął udział w trzecim szczycie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Podczas szczytu uczestniczył w sesji plenarnej, która dotyczyła współpracy państw Inicjatywy w sferze energetyki, transportu oraz agendy cyfrowej.
Szef rządu w stolicy Rumunii krytykował gazociąg Nord Stream 2. Ocenił, że doprowadzi on do dalszej monopolizacji rynku gazowego. Morawiecki relacjonował, że ten temat poruszył również w rozmowie z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym.
Rozmawiałem z nim, jak ważne jest doprowadzenie do faktycznej dywersyfikacji, uniezależniania Europy - ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej - od rosyjskiego gazu
- podkreślił Morawiecki na konferencji prasowej. Zaznaczył, że inicjatywy Trójmorza mają też służyć uniezależnieniu Europy od gazu z Rosji.
Morawiecki o rozmowie z Perrym napisał też na Twitterze.
„Bardzo obiecująca rozmowa na szczycie Trójmorza z Rickiem Perrym nt. projektów energetycznych i wspólnoty polsko-amerykańskiej. Łączą nas poglądy, interesy i dobra energia”
- podkreślił szef rządu.
Bardzo obiecująca rozmowa na szczycie Trójmorza z @SecretaryPerry nt. projektów energetycznych i wspólnoty polsko-amerykańskiej. Łączą nas poglądy, interesy i dobra energia! #3SeasInitiative pic.twitter.com/Dmee0kBlyc
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 18 września 2018
Perry podkreślał podczas konferencji prasowej w Bukareszcie, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogą liczyć na Stany Zjednoczone jako na niezawodnego partnera w sprawach energetyki
Tegoroczny, trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza odbywał się w dniach 17-18 września w Bukareszcie, równolegle z Forum Biznesu dla sektorów transportowego, energetycznego i IT/ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne). Rick Perry przewodniczył amerykańskiej delegacji. Poprzedni szczyt Trójmorza miał miejsce w lipcu 2017 roku w Warszawie.
Inicjatywa Trójmorza zawiązała się w 2015 roku. W skład projektu wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.