Po południu czasu miejscowego papież przeprowadził prywatną rozmowę z szefem japońskiego rządu w jego siedzibie, Kantei. Następnie w tym samym gmachu Franciszek wygłosił przemówienie do przedstawicieli władz kraju oraz korpusu dyplomatycznego.
Podkreślił, że rano spotkał się z cesarzem Japonii Naruhito, który niedawno wstąpił na tron.
- Życzę wszelkiego dobra i modlę się o Boże błogosławieństwo dla rodziny cesarskiej, a zwłaszcza dla narodu japońskiego na początku nowej ery, która się właśnie rozpoczęła - dodał.
Jak zauważył, Japonia jako państwo jest szczególnie wrażliwa na cierpienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji i osób niepełnosprawnych. Przypomniał hasło swej wizyty: „Chrońcie wszelkie życie”.
Następnie oświadczył:
- Podążając śladami moich poprzedników, pragnę również błagać Boga i zachęcić wszystkich ludzi dobrej woli do dalszego promowania i wspierania wszelkich niezbędnych środków zapobiegawczych, aby nigdy więcej w dziejach ludzkości nie powtórzyło się zniszczenie dokonane przez bomby atomowe w Hiroszimie i Nagasaki.
W niedzielę papież odwiedził oba te miasta i oddał hołd ofiarom.
- Historia uczy nas, że nawet najpoważniejsze konflikty między narodami i państwami mogą znaleźć odpowiednie rozwiązania jedynie na drodze dialogu - jedynej broni godnej człowieka i zdolnej do zagwarantowania trwałego pokoju
- dodał.
Franciszek wyraził przekonanie o potrzebie zajęcia się „problemem nuklearnym na poziomie wielostronnym”, promując „proces polityczny i instytucjonalny zdolny do wypracowania szerszego konsensusu i działań międzynarodowych”.
Nawiązał też do letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Tokio w przyszłym roku.
- Jestem pewien, że Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie będą bodźcem do rozwijania ducha solidarności, który wykroczy poza granice państwowe i regionalne, starając się o dobro całej naszej ludzkiej rodziny
- stwierdził.
Mówił też o tym, jak krucha jest Ziemia, poddawana „nie tylko klęskom żywiołowym, ale także pazerności, wyzyskowi i dewastacji ze strony człowieka”. Zwrócił uwagę na zaangażowanie młodych ludzi w jej obronie; „żądają oni odważnych decyzji”- powiedział.
- Rzucają nam wyzwanie, aby postrzegać świat nie jako własność, którą należy wyzyskiwać, ale cenne dziedzictwo, które trzeba przekazać następcom. Z naszej strony trzeba im dać prawdziwe odpowiedzi, a nie puste słowa; fakty, a nie złudzenia
- wzywał Franciszek.
- Wiemy, że w ostateczności cywilizacja danego kraju czy narodu nie jest mierzona siłą gospodarczą, ale uwagą, jaką poświęca potrzebującym, a także zdolnością do stawania się owocnymi i promotorami życia
- powiedział papież.
Premier Shinzo Abe podkreślił w swym wystąpieniu: "Japonia jako jedyny kraj, który doświadczył grozy nuklearnego zniszczenia, ma misję przewodzenia wysiłkom wspólnoty międzynarodowej, by świat był wolny od broni atomowej".
Szef rządu zaznaczył też, że papież od czasów młodości pragnął przyjechać do Japonii. Zauważył, że teraz wiele osób przybyło na spotkanie z nim.