Polskie służby koordynują działania w walce z epidemią koronawirusa. Od jutra straże miejskie i gminne będą podlegały nadzorowi policji. Zapowiedziano też częstsze kontrole przestrzegania kwarantanny. Będą one - w niektórych przypadkach - przeprowadzane częściej niż raz dziennie.
- Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. Dziś na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy głównie z Żandarmerii Wojskowej
- zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Jak zapowiedział, te działania będą jeszcze bardziej wzmocnione.
Już od jutra pod ścisły nadzór policji wkroczą straże gminne i straże miejskie. Wszystko po to, by skoordynować pracę na jeden cel - egzekwowanie nowych przepisów związanych ze stanem epidemii.
- Od czwartku straże gminne, straże miejskie zostaną poddane ścisłemu nadzorowi policji
- poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jednocześnie Kamiński zapowiedział: "Kary za łamanie zasad zwalczania epidemii będą nakładane w drodze tzw. szybkiej ścieżki".
Minister dodał, że jedynym celem restrykcji nakładanych na życie społeczne "jest skuteczne zamrożenie - choć brzmi to może twardo, ale taka jest prawda - kontaktów społecznych, maksymalne ich ograniczenie".
- Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią
- podkreślił minister.
Jak ocenił "poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży", a na 150 tys. obywateli w kawarantannie odwiedzonych przez policjantów w ciągu minionej doby naruszenie rygorów odnotowano tylko w przypadku kilkuset osób, czyli około pół procenta ogólnej liczby izolowanych.
W konferencji uczestniczył też Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, który zapowiedział, że kontrole związane z przestrzeganiem kwarantanny będą prowadzone częściej.
- Tam, gdzie jest problem z przestrzeganiem kwarantanny, kontrole będą częstsze niż raz dziennie
- podkreślił.
Szymczyk dodał, że dodatkowe działania, które policjanci wykonują każdego dnia, nie zwalniają ich z odpowiedzialności za podstawowe zadania związane z bezpieczeństwem w kraju.
- Oczywiście, monitorujemy przestępczość. Chcę powiedzieć, że zauważalny jest spadek przestępczości w Polsce i to znaczący, bo blisko 50-procentowy
- poinformował.
Szymczyk zwrócił uwagę, że bieżąca sytuacja powoduje jednak wzrost kreatywności przestępców i pojawiają się oszustwa dotyczące m.in. wyłudzeń pieniędzy na rzekomą walkę z koronawirusem.
- Przestępcy próbowali wprowadzić w błąd naszych obywateli, sugerując, że ta zbiórka jest właśnie w takim celu, a okazywało się, że jest to zwykła działalność przestępcza. Kilka takich spraw ujawniliśmy. W większości przypadków ustaliliśmy sprawców. Te osoby są zatrzymane i rozliczane
- powiedział Komendant Główny Policji.