Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Senat za metropolią łódzką

Senacka komisja ustawodawcza zdecydowała w środę o złożeniu do marszałka Senatu wniosku w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie łódzkiej metropolii. Decyzja zapadła bez głosu sprzeciwu.

Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Rakoon [CC0]

Szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (niez.) powiedział, że ustawa to "ważne narzędzie do wzmocnienia rozwoju całej metropolii łódzkiej".

Pamiętajmy, że jest to najszybciej wyludniające się duże miasto w Polsce

- zaznaczył.

A eksperci mówią, że XXI wiek to wiek metropolii, to będą miejsca najszybszego rozwoju na kontynencie europejskim

 - powiedział.

Projekt, jak dodał, zakłada narzędzia prawne dające gminom, które będą współtworzyć metropolię "wspólne rozwiązania komunikacyjne i finansowe". "Oprócz składki, którą tworzą same gminy wchodzące w skład metropolii, dodatkowo 5 proc. z podatku PIT zebranego wśród mieszkańców gmin tworzących metropolię będzie przekazywane z budżetu centralnego do budżetu metropolii" - zaznaczył.

Ponadto, jak mówił, w funduszach europejskich są dedykowane specjalne pieniądze zapisane na realizacje projektów w metropoliach.

Do tej pory Polska z tych środków prawie nie korzystała, bo funkcjonuje tylko jedna Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Łódzka metropolia ma szanse być drugą

- powiedział Kwiatkowski.

Projekt zakłada m.in., że łódzki związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa łódzkiego, "charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 1 milion mieszkańców". Miasto Łódź ma wchodzić w skład związku metropolitalnego.

Projekt zakłada również, że wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z podatku PIT od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego w roku, w którym utworzono związek metropolitalny, wynosi 0,2 proc, a w latach następnych wynosi 5 proc.

Analogiczna Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) – powołana ustawą o związku metropolitalnym w woj. śląskim – zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Ten związek metropolitalny jest zrzeszeniem gmin woj. śląskiego z silnymi powiązaniami funkcjonalnymi i zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców (w obecnych 41 gminach GZM mieszka 2,28 mln osób).

Projekt ws. powołania łódzkiego związku metropolitalnego Kwiatkowski zapowiadał w ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Jak wówczas przekonywał, że utworzenie łódzkiego związku metropolitalnego przyniesie korzyści m.in. w postaci ok. 180 mln zł rocznie dodatkowych pieniędzy dla aglomeracji pochodzących z odpisu 5 proc. wpływów z podatku PIT oraz wspólne przedsięwzięcia infrastrukturalne, transportowe, dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia czy zajęcia edukacyjne. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Łódź #metropolia #metropolia łódzka #Senat #senacka komisja ustawodawcza

redakcja