Mając na uwadze względy organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych zdecydowano o odwołaniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży; mamy nadzieję, że spotkamy się jesienią - podkreśliła Kancelaria Sejmu w liście skierowanym do uczestników SDiM.
- W związku z bieżącą sytuacją w Sejmie z wielką przykrością musimy poinformować Was o decyzji w sprawie tegorocznej sesji zaplanowanej na 1 czerwca 2018 r.
- czytamy w liście do Sejmu Dzieci i Młodzieży.
- Mając na uwadze względy organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, zdecydowano o odwołaniu posiedzenia SDiM. Chcemy by sesja odbywała się w warunkach pozwalających na zrealizowanie celów edukacyjnych projektu i by uczestnicy SDiM mogli swobodnie poznać siedzibę Sejmu
- czytamy w piśmie Centrum Informacyjnego Kancelarii Sejmu.
Jednocześnie zapewniono, że Kancelaria na bieżąco będzie informować uczestników SDiM "o wszystkich kolejnych decyzjach podjętych w tej sprawie".
- Mamy nadzieję, że spotkamy się jesienią - podkreślono.
CIS zapewniło, że wszelkie informacje dotyczące SDiM przekazywane będą za pośrednictwem Facebooka oraz mailowo do każdego z uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży.
W wieczornym komunikacie CIS poinformowało, że posiedzenie SDiM zostało przełożone na wrzesień 2018 r.
- Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy - podkreślono.
Organizowany od 1994 roku Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Jego obrady wzorowane są na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Celem sesji jest kształtowanie postaw patriotycznych, rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci i ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej. Dlatego w tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było podjęcie działań zmierzających do zwiększenia znaczenia pamięci historycznej w społeczności lokalnej.