Grzegorz Schetyna "połknął" część Nowoczesnej, ale Katarzyna Lubnauer i politycy Nowoczesnej, którzy pozostali jej wierni już mają nowych sojuszników. Władze tej partii, wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym i Unią Europejskich Demokratów, prowadzą rozmowy o bliższej współpracy, a w następnym tygodniu zamierzają wydać deklarację o chęci budowania szerokiej koalicji do wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Choć w na początku grudnia z klubu Nowoczesnej do klubu PO (który zmienił nazwę na Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska) przeszło siedmioro posłów, politycy Nowoczesnej przyznają, że porozumienie z PSL i UED nie jest skierowane przeciwko ich dotychczasowemu koalicjantowi.
"To jest zalążek federacji klubów parlamentarnych, które będą działać na rzecz szerokiej koalicji w wyborach, będzie w niej miejsce także dla PO"
- podkreśla jeden z rozmówców.
Przykładem na zacieśnianie współpracy między trzema partiami w ostatnim czasie było dołączenie posła PSL-UED Jacka Protasiewicza do koła Nowoczesnej, dzięki czemu Nowoczesna znów ma klub w Sejmie. W minionym tygodniu, po odejściu siedmiorga posłów, klub Nowoczesnej przestał istnieć i stał się 14-osobowym kołem. W jesiennych wyborach samorządowych Nowoczesna współpracowała z Platformą Obywatelską w ramach Koalicji Obywatelskiej.
W tym tygodniu szef klubu PO-KO Sławomir Neumann mówił w radiu RMF FM, że Platforma chce zbudować szeroki blok do wyborów do Parlamentu Europejskiego, który w ramach chadeckiej rodziny Europejskiej Partii Ludowej (EPP) oparty będzie na fundamencie PO i PSL. Dodał, że namawia Nowoczesną, która należy do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - ALDE, do przejścia do EPP. Jak widać, łatwo nie będzie.