"Komisja Weryfikacyjna wygrała właśnie pierwszą, historyczną sprawę z ratuszem i beneficjentami w WSA - dotyczącą merytorycznej decyzji Komisji ws. nieruchomości przy Łochowskiej" - poinformował na Twitterze przewodniczący komisji Patryk Jaki. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że komisja prawidłowo wskazała, iż decyzja o zwrocie nieruchomości została wydana na osobę zmarłą, dlatego jest nieważna.
Przewodnicząca składu orzekającego sędzia Małgorzata Boniecka-Płaczkowska w uzasadnieniu podkreśliła, że skierowanie decyzji wobec osoby nieżyjącej było jedyną przesłanką dla komisji weryfikacyjnej, którą wystarczyło użyć.
Zaznaczyła, że badanie pozostałych wątków tej sprawy nie miało znaczenia dla generalnej decyzji w tej sprawie.
Sędzia zwróciła też uwagę na skargę wniesioną przez miasto - Warszawę do uzasadnienia sporządzonego przez komisję.
Według sądu miasto uczestnicząc w postępowaniu przed komisją ma prawo do zaskarżania jej decyzji, również jako władający nieruchomościami, których stan prawny ta komisja bada. "Strona ma prawo zaskarżenia decyzji - tego, co się jej w tej decyzji nie podoba" - uzasadniała przewodnicząca.
Według Bonieckiej-Płaczkowskiej nie można jednak orzec nieważności decyzji w części dotyczącej uzasadnienia, jeśli nie ma przesłanek merytorycznych do uchylenia jej meritum - tłumaczyła.
Co do podstawowej decyzji wyjaśniała, że prawa przynależne są osobie żyjącej - od narodzin do śmierci - i samo wydanie decyzji z dekretu Bieruta dla osoby nieżyjącej "zawsze narusza prawo - czy organ wiedział, czy nie wiedział o tym fakcie".
Tylko ta część wystarczyła, by zdecydować w tej sprawie; badanie pozostałych przesłanek była niepotrzebna. "Tylko to wystarczyło, by wycofać decyzję z obiegu" - uzasadniała sędzia.
Strony mają siedem dni na wniesienie o pisemne uzasadnienie i ewentualne zaskarżenie wyroku WSA w Warszawie.
Sąd zdecydował też o odroczeniu trzech wtorkowych rozpraw, do których akces jako strona zgłosiło stowarzyszenie Jana Śpiewaka Wolne Miasto Warszawa.