W piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW Weijinga W. i Piotra D., którym postawiono zarzut szpiegostwa. W związku zaistniałą sytuacją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydaje zalecenia dla resortów, jak korzystać z produktów i usług chińskich firm telekomunikacyjnych, a polski rząd rozważa rezygnację z urządzeń mobilnych chińskich marek - informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita"
W piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. i Piotra D. Sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych. Zatrzymany Polak był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił ważne funkcje w innych instytucjach publicznych, a W. jest związany z chińską firmą telekomunikacyjną.
"Rz" zwraca uwagę, że od 2011 r. najważniejsze osoby w państwie, w tym polski premier i prezydent, mają specjalny telefon do rozmów poufnych, który działa w systemie niejawnej mobilnej łączności rządowej CATEL.
"Problem w tym, że ministrowie, a także ich dyrektorzy posługują się także zwykłymi telefonami z rynku, m.in. prywatnym komórkami"
- zauważa "Rz".
„ABW przygotowało rekomendacje i zalecenia dotyczące korzystania z produktów i usług chińskich firm telekomunikacyjnych. Informacje w tej sprawie trafiły do Ministerstw. Z uwagi na ich niejawny charakter szczegóły stanowiska ABW nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości”
– poinformował "Rzeczpospolitą" rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Z nieoficjalnych informacji „Rz” wynika, że rząd na wniosek ABW rozważa rezygnację z urządzeń mobilnych chińskich marek. Na razie zaleca administracji publicznej ostrożne korzystanie z nich.