Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Ruszył program „Projekt Wojownik”

Gratuluję idei organizacji zajęć ze sztuk walki przeznaczonych głównie dla naszych wyjątkowych „wojowników” – weteranów misji zagranicznych, którzy niejednokrotnie musieli stawić czoła szczególnie trudnym wyzwaniom, a często także walczyć z realnym wrogiem – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do uczestników i organizatorów „Projektu Wojownik”. Dziś w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zainaugurowany został program zajęć edukacyjno-sportowych, przeznaczonych dla wojskowych mających za sobą służbę poza granicami kraju. Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister Mariusz Błaszczak,, a organizatorem i pomysłodawcą jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

CO MON

Nauka mieszanych sztuk walki to nie tylko nabycie umiejętności walki bezpośredniej, ale także poznanie technik czyniących walkę efektywniejszą, poprawa ogólnej kondycji fizycznej, kształtowanie hartu ducha oraz skuteczna metoda radzenia sobie ze stresem. Dziękuję czołowym polskim zawodnikom walczącym w najlepszych światowych i europejskich federacjach mieszanych sztuk walki za chęć współpracy z wojskiem. Doświadczenia i umiejętności nabyte w szkoleniu pod okiem mistrzów są nie do przecenienia – podkreślił w liście do uczestników projektu szef MON.

Nikt tak dobrze nie zrozumie wojownika, jak drugi wojownik - stąd zrodziła się inicjatywa wspólnych treningów zawodników mieszanych sztuk walki (MMA) z weteranami. Celem projektu jest integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju, a także zainteresowanie sportami walki.

Nauka MMA pozwala nabyć umiejętności walki bezpośredniej, nie ograniczającej się tylko do rzutów, czy boksu, a pozwalająca stosować znacznie więcej technik czyniąc walkę efektywniejszą, a żołnierza wszechstronniejszym

 – podkreśla ambasador sportowy projektu Tomasz Drwal, pierwszy Polak walczący w najlepszej federacji mieszanych sztuk walki UFC (Ultimate Fighting Championship).

Według Drwala, który przedstawił podczas inauguracji projektu zalety MMA, to właśnie możliwość konfrontacji zawodników na poziomie treningu jest doskonałą metodą kształtowania odwagi, hartu ducha i waleczności, które są pożądanymi cechami każdego wojownika.

Żołnierze podczas szkolenia spotkali się również z psychologiem z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, który omówił rolę sportu, jako narzędzia człowieka na pokonywanie różnego typu stresu. O motywacji w sporcie, jako niezwykle ważnym aspekcie treningów, ale i życia człowieka opowiadał swoim kolegom w mundurze weteran misji zagranicznych st. kpr. Tomasz Rożniatowski, który w Afganistanie w wyniku wybuchu improwizowanego ładunku – pułapki stracił rękę.

Projekt w kolejnych miesiącach zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Rzeszów oraz Kraków, gdzie do udziału w treningach będą zaproszeni weterani z najbliższych jednostek wojskowych.

 

 



Źródło: CO MON

#projekt wojownik #armia #przedsięwzięcie sportowe

iggys