Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Rośnie liczba wniosków o dopisanie do rejestru wyborców

W ciągu minionego tygodnia w Katowicach niemal podwoiła się liczba osób dopisanych - po złożeniu stosownych wniosków - do rejestru wyborców. Urzędnicy przyznają, że w ostatnich dniach ilość takich wniosków rośnie lawinowo. Wiele z nich jest w trakcie rejestrowania i rozpatrywania.

Wybory samorządowe
Wybory samorządowe
By Radomil talk [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Liczba wniosków lawinowo rośnie; głównie składane są za pośrednictwem e_PUAP - Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Obecnie możemy mówić o około 200 decyzjach o wpisaniu do rejestru wyborców, natomiast wciąż wnioski są rejestrowane i rozpatrywane. Ostateczną liczbę będziemy mogli podać w piątek

- powiedziała dziś rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach Ewa Lipka.

Wnioski w większości są rozpatrywane pozytywnie. Przed tygodniem w Katowicach na 117 decyzji o dopisaniu do rejestru wyborców przypadało 10 decyzji odmownych. Obecnie, gdy ilość pozytywnych decyzji została niemal podwojona, przybyło również kilka decyzji odmawiających wpisu.

Przyczyną były braki formalne bądź brak możliwości ustalenia stałego pobytu w Katowicach

- wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że wiele wpływających do Urzędu wniosków wymaga uzupełnienia o brakujące informacje. Aby przyspieszyć procedurę wydawania decyzji, urzędnicy wprowadzili łagodniejszy sposób weryfikacji tego, czy osoba składająca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania w Katowicach. Chodzi przede wszystkim o potwierdzenie, czy wyborca faktycznie mieszka w mieście.

W związku z tym należy przedłożyć dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym stale zamieszkuje - może to być np. umowa cywilnoprawna, odpis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna - lub rachunki za media wystawione na wnioskodawcę. W przypadku braku takich dokumentów, wymagane jest oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym zamieszkuje wnioskodawca, potwierdzające jego pobyt w lokalu, oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub najemcy

- poinformowała Ewa Lipka.

"Ten system jest już w fazie stosowania. Traktujemy to jako test do ewentualnych dalszych decyzji" - wyjaśnia rzeczniczka. Wcześniej fakt stałego zamieszkania wnioskodawcy w Katowicach badano także np. przeprowadzając oględziny lokalu, gdzie mieszka wnioskodawca, oraz poprzez przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

W przypadku stwierdzenia w postępowaniu wyjaśniającym, że wnioskodawca nie zamieszkuje stale pod deklarowanym adresem stałego zamieszkania na terenie gminy, wydawana jest decyzja odmawiająca wpisania do stałego rejestru miasta Katowice.

Zgodnie z obowiązującą procedurą, wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców składa się w urzędzie gminy; powinien on zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer PESEL wnioskodawcy. Do wniosku dołącza się kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, pisemną deklarację, w której podaje on swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Polski. Stałe zamieszkanie oznacza, że stale przebywa się w określonej miejscowości pod konkretnym adresem z zamiarem przebywania w tym miejscu w przyszłości.

Przepisy prawa wyborczego nie określają terminu, do jakiego należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Trzeba jednak pamiętać, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje decyzję w tej sprawie w terminie trzech dni. Stąd też wskazane jest, aby złożenie wniosku nie nastąpiło w przeddzień wyborów.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Katowice #wybory samorządowe 2018 #rejestr wyborców

redakcja