"Sprzęt został już dostarczony i przeszedł odbiór techniczny" – poinformowała rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) w Szczecinie Bogna Bartkiewicz. Jak dodała, robot da Vinci będzie wykorzystywany głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne – do zabiegów chirurgii ogólnej, m.in. nowotworów jelita grubego, operacji urologicznych, jak np. usunięcie prostaty oraz ginekologicznych, jak nowotwory trzonu macicy.
"Jestem dumny, bo dołączyliśmy tym samym do pierwszych ośrodków klinicznych w kraju, w których chirurdzy będą posługiwali się sprzętem światowej klasy. To właśnie przede wszystkim oni odczują inny standard pracy, bo operowanie przy pomocy systemu robotycznego to większa precyzja i lepsza jakość obrazu pola operacyjnego"
– powiedział dyrektor szpitala klinicznego nr 2 Marcin Sygut.
System przeznaczony jest do operacji z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii.
"Najważniejsze, że sprzęt będzie służył pacjentom w ratowaniu ich zdrowia i życia. Istotny będzie także jego wkład w dydaktykę i szkolenie personelu medycznego" – podkreślił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński.
Operacje wykonywane przy pomocy robota należą do zabiegów mało inwazyjnych. To oznacza, że pacjent będzie krócej przebywał w szpitalu i szybciej wróci do normalnego funkcjonowania. Dla lekarzy to – jak podkreślono – większa precyzja operatora, doskonała wizualizacja pola operacyjnego przy wykorzystaniu techniki 3D i możliwość dziesięciokrotnego powiększenia obrazu.
Za przebieg operacji i decyzje dotyczące wykonywania poszczególnych manewrów nadal będzie odpowiadał operator – zaznaczono. To on, przy konsoli chirurgicznej, będzie kierował ramionami robota.
Szczeciński szpital to 10. placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać system robotyczny da Vinci. Operacje przy asyście urządzenia przeprowadzane są obecnie m.in. w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.
Szkolenia pracowników mają rozpocząć się w maju.