Będziemy rozmawiać z kierownictwem politycznym (PiS), będziemy rozmawiać z panem prezydentem, aby zamknąć temat rekonstrukcji i bardzo ostro ruszyć do roboty w wielu obszarach - zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Jednym z wątków wywiadu, jakiego udzielił Telewizji Polskiej były sprawy związane z rozwojem gospodarczym kraju.
Trzech Króli - i potem jest czas na rekonstrukcję. Na pewno wraz z kierownictwem politycznym będziemy rozmawiać; oczywiście z panem prezydentem w najbliższych paru tygodniach - po to, żeby rzeczywiście ten temat zamknąć i bardzo ostro ruszyć do roboty w wielu obszarach
- powiedział premier Morawiecki pytany o kwestię rekonstrukcji rządu. Nie chciał zdradzać szczegółów dotyczących możliwych zmian.
Premier wcześniej już zapowiadał, że po święcie Trzech Króli, będzie można poznać wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów.
W roku 2018 priorytetem będą inwestycje; inwestycje będą jedną z lokomotyw wzrostu gospodarczego
- zapowiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wkrótce ruszy Konstytucja Biznesu - fundamentalny akt swobody gospodarczej, jakiego nie było od dwudziestu kilku lat.
Bardzo się w związku z tym cieszę, że nasi oponenci również zostaną w tym względzie uspokojeni i zaspokojeni
- dodał premier.
Wiele rzeczy próbowali nasi poprzednicy wdrożyć - tylko akurat za wiele im się nie udało
- ocenił Morawiecki działania koalicji PO-PSL.
Mówiąc o ułatwieniach dla małych i mikroprzedsiębiorstw Prezes Rady Ministrów wskazał na zasadę "milczącej zgody", którą umieszczono w nowych przepisach. Zakłada ona, że sprawę będzie się uznawać za załatwioną milcząco, jeśli w ciągu miesiąca od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej "nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie" (tzw. milczące zakończenie postępowania) albo "nie wniesie sprzeciwu na drodze decyzji" (tzw. milcząca zgoda).
Wkrótce ruszy Konstytucja Biznesu, która już jest w Sejmie, przeszła przez procedury rządowe. Ona zastąpi bardzo wiele, bo ona ingeruje (...) w 180 ustaw, precyzyjnie rzecz ujmując
- zapowiedział premier.
I ona doprowadzi do tego, że będzie to fundamentalny akt swobody gospodarczej, jakiego nie było tu od dwudziestu kilku lat
- podkreślił.
Rząd przyjął pakiet pięciu ustaw nazywanych Konstytucją Biznesu 14 listopada 2017 r.. Projekt zakłada m.in 6-miesięczną "ulgę na start", brak konieczności rejestracji działalności o niewielkich przychodach, a także likwidację numeru REGON. Przepisy miałyby wejść w życie na początku marca 2018 r., z wyjątkiem norm prawnych dotyczących "ulgi na start".
"Konstytucja Biznesu" ma być fundamentem dla wszystkich innych proprzedsiębiorczych aktywności rządu. Zastąpi obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która obecnie jest centralnym aktem prawa gospodarczego.
Premier @MorawieckiM w @tvp_info: W 2018 roku inwestycje będą jedną z lokomotyw wzrostu gospodarczego.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) 1 stycznia 2018
Premier był też pytany, czy nie obawia się, że inwestorzy nie zaczną wycofywać się z Polski ze względu na możliwość nałożenia na nasz kraj sankcji przez UE.
Największe marki świata takie jak Mercedes, Toyota, JP Morgan, największe banki świata, ale też najbardziej znane marki takie jak GE, czy wielkie firmy brytyjskie wchodziły do Polski i wchodzą cały czas
- zauważył.
W Polsce utworzyliśmy 2/3 miejsc pracy w przemyśle w całej UE, czyli Polska, która ma niespełna dziewięć procent ludności UE utworzyła 66 proc. nowych miejsc pracy w przemyśle. Nie ma lepszego dowodu, że inwestorzy nie niepokoją się o to
- dodał premier.
.@PremierRP @MorawieckiM: chcemy służyć wszystkim Polakom, Polska jest jedna#GośćWiadomości #wieszwiecej
— TVP Info ?? (@tvp_info) 1 stycznia 2018
Więcej: https://t.co/699K6vb4RP pic.twitter.com/cKUxVLg0b4