Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała w czwartek do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z swoimi pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym.
O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w czwartek jako pierwszy spotkał się z przedstawicielami Komisji. W piątek z delegacją spotkał się mi.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, I prezes Sądu Najwyższego oraz Krajowa Rada Sądownictwa.
Wiceminister Michał Wójcik wypunktował zachowanie Grodzkiego, stwierdzając, że złamał on dwa artykuły konstytucji. Zupełnie inne zdanie mają w Platformie Obywatelskiej...
Kandydat na przewodniczącego PO Tomasz Siemoniak, pytany dziś na konferencji prasowej w Poznaniu o zasadność zaproszenia Komisji Weneckiej do Polski, powiedział, że w pełni popiera w tym względzie marszałka Tomasza Grodzkiego i Senat. Stwierdził, że... "oni ratują honor polskiej demokracji, polskiej praworządności".
Siemoniak wskazał, że marszałek Senatu "przez to co robi, jest obiektem haniebnej nagonki, ataku, właściwie na każdym polu, haniebnych oskarżeń, właśnie dlatego, że tego honoru Polski i polskiej demokracji broni".
- Mamy dziś w Warszawie Marsz Tysiąca Tóg. Popieram, popieramy tę ideę, że prawnicy różnych zawodów, bardzo mocno upominają się o praworządność. Ich nadzieje też są właśnie w takich ludziach jak marszałek Tomasz Grodzki, który – może ktoś inny, by to wszystko rzucił, przy tak skandalicznych atakach, a on walczy, broni się. Wczoraj mieliśmy okazję rozmawiać i chcę zapewnić, że Tomaszowi Grodzkiemu determinacji w obronie tych wartości, w obronie polskiej konstytucji nie zabraknie
– podkreślił Siemoniak.
Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 r. w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, by pomóc im w demokratycznych przemianach.
W skład komisji wchodzi około 100 ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Należą do niej obecnie 62 państwa, oprócz europejskich także m.in. USA, Izrael, Szwajcaria i Korea Południowa. Polska jest członkiem Komisji Weneckiej od 1992 roku. Opinie komisji nie są wiążące, gdyż organ ten ma charakter doradczy i jego zadaniem jest pomaganie państwom w rozwijaniu demokracji.