Radni Śląskiej Partii Regionalnej zadeklarowali, że jeśli wygrają w jesiennych wyborach, wypełnią przyszłe mandaty do końca kadencji. Jak zauważyli, od 2010 r. ponad 40 radnych województwa śląskiego porzuciło lub chciało porzucić swój mandat, obejmując lub chcą objąć inne funkcje, m.in. parlamentarne. Co ciekawe, wywodzący się m.in. z RAŚ działacze odżegnują się od separatyzmu. Zasłona dymna?
Deklaracje w tej sprawie podpisali radni Śląskiej Partii Regionalnej: Aniela Jany, Janusz Wita, Hernyk Mercik i Jerzy Gorzelik.
Gorzelik, szef sejmikowego klubu tej partii zaznaczył, że cała czwórka będzie starała się o mandaty radnych kolejnej kadencji. „Podobnie, jak w ostatnich kadencjach – a regionaliści są obecni w Sejmiku od ośmiu lat – zamierzamy wypełnić swe mandaty do końca” - zapowiedział Gorzelik.
Jak dodał, w ostatnich ośmiu latach w 44 przypadkach radni województwa śląskiego próbowali – skutecznie lub nie – porzucić swój mandat w trakcie trwania kadencji. „To nie jest zarzut kierowany personalnie do tych osób, to jest pewna logika działania partii warszawskich, dla których najważniejsze są wybory szczebla centralnego” - zauważył Gorzelik.
„Partie regionalne działają inaczej. Dla partii regionalnych najważniejszy jest region. W naszym przekonaniu region potrzebuje stabilizacji, kumulowania doświadczeń i ich wykorzystywania w kolejnych kadencjach. Jeżeli ktoś opuszcza ławy Sejmiku Województwa Śląskiego po roku, bo to miało miejsce w mijającej kadencji, trudno o systematyczność i ciągłość działań”
- podkreślił.
Według danych ŚPR w poprzedniej kadencji Sejmiku (2010-2014) mandat porzuciło 8 radnych (3 z PiS, 3 z PO i 2 z SLD), kolejnych 15 próbowało to zrobić startując w wyborach do Sejmu lub Senatu. W obecnej kadencji (2014-2018) Sejmik opuściło 15 radnych (5 z PiS, 4 z PO, 4 z SLD i 2 z PSL), 6 kolejnych kandydowało w wyborach parlamentarnych.
Utworzona w ciągu ostatniego roku na gruncie środowisk m.in. Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Związku Ślązaków czy Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego partia jako swój główny cel wyborczy wskazuje wojewódzki sejmik.
W działalności regionalnej ŚPR chce koncentrować się m.in. na transporcie, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej, edukacji oraz poprawie jakości życia mieszkańców. Inicjatorzy przedsięwzięcia zdecydowanie odżegnują się przy tym od separatyzmu. Partia w swej działalności zamierza opierać się o istniejące prawo oraz wnioskować o jego zmiany.