Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Przesilenie zimowe. Od tej daty będzie już coraz dłuższy dzień

Przed nami najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku - w najbliższy weekend przesilenie zimowe. Do tego dochodzą początek astronomicznej i kalendarzowej zimy. Sprawdź nasze kompendium wiedzy na ten temat.

Astronomiczna zima rozpocznie się 21 grudnia
Astronomiczna zima rozpocznie się 21 grudnia
Pixabay - pexels.com

7 godzin i 10 minut w najbardziej wysuniętych na północ krańcach oraz 8 godzin i 15 minut w tych wysuniętych najbardziej na południe - najkrótszy dzień w roku będzie w Polsce trwał różnie, w zależności od miejsca.

Najkrótszy dzień w roku

Przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku w 2024 wypada 21 grudnia. Będzie to także początek astronomicznej, która rozpocznie się dokładnie o godzinie 10.19.

Przesilenie zimowe nie ma stałej daty i jest zależne od pozycji Słońca. Pojawia się ono zwykle w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca w okolicach 21 i 22 grudnia każdego roku. Ta druga data jest początkiem kalendarzowej zimy.

Kiedy kolejne przesilenie?

Przesilenia występują dwa razy w roku. To letnie występuje 20-21 czerwca na półkuli północnej. Wtedy Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. W 2025 roku przesilenie letnie przypadnie 21 czerwca. Będzie to najdłuższy dzień roku i początek lata. 

Pomiędzy przesileniami wypada także wiosenna równonoc. Popularniejsza niż równonoc jesienna, zwykle występuje między 19 a 21 marca. W tym terminie dzień i noc się zrównują. Od tego momentu również Słońce zaczyna dłużej oświetlać naszą półkulę. W 2025 roku równonoc wiosenna przypadnie 20 marca.

[zobacz także:https://niezalezna.pl/lifestyle/jak-zrobic-idealny-grzaniec-na-zime-zobacz-przepis/533492]

 



Źródło: niezalezna.pl, media

#prognoza pogody #pogoda #zima

st