Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Co porabia radca generalny Ewa Wrzosek? Zapytaliśmy prokuraturę o współpracę - odpowiedź nieco zaskoczyła

Jak przebiega misja prokurator Ewy Wrzosek w roli radcy generalnego w biurze ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka? Minęły niemal cztery miesiące, więc chyba jakieś wnioski można już wyciągać. Do jej zadań należy m.in. "bieżąca i merytoryczna współpraca z Prokuraturą Krajową". Zapytaliśmy o efekty. Okazało się, że miała ani jednego spotkania z prok. Dariuszem Kornelukiem, nie wymieniła z nim również żadnej korespondencji. Nieco luźna ta współpraca...

Ewa Wrzosek, znana przede wszystkim z aktywności na portalu X, ale również pracy w prokuraturze (głównie na najniższym poziomie), nie narzeka przez ostatnie dwa lata na brak ważnych zadań - najpierw wyznaczanych przez ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara, a teraz Waldemara Żurka.

Niemal cztery miesiące temu awansowała. Trafiła (ponownie) na delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości. Z końcem sierpnia br. resort przekazał, że Wrzosek objęła stanowisko radcy generalnego w biurze ministra.

„Jej zadaniem będzie bieżąca, merytoryczna współpraca w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego z Prokuraturą Krajową oraz przedstawianie rekomendacji w sprawach związanych z działalnością Prokuratora Generalnego”

- podano w komunikacie.

Niewiele wiadomo o działalności Wrzosek jako radcy generalnego, za to sporo czasu poświęca aktywności na portalu X. Również na takim poziomie, jak filmik poniżej. 

W końcu jednak postanowiliśmy zapytać, co Wrzosek robiła jako radca generalny w ramach wspomnianej współpracy z Prokuraturą Krajową. Zapytaliśmy o to jej rzecznika prok. Przemysława Nowaka. Odpowiedź nieco nas zaskoczyła. 

Niezalezna.pl: czy przez minione cztery miesiące odbyło się osobiste spotkanie prok. Wrzosek z prok. Dariuszem Kornelukiem? Jeśli tak - kiedy i jakim tematom było poświęcone?
Prok. Nowak: nie miało miejsca.
Niezalezna.pl: czy prok. Wrzosek skierowała do prok. Korneluka jakiekolwiek pismo w ramach "bieżącej współpracy"? Jeśli tak - kiedy i jakiemu tematowi było poświęcone?
Prok. Nowak: nie.
Niezalezna.pl: czy prok. Korneluk skierował pisma bezpośrednio adresowane do prok. Wrzosek?  Jeśli tak - kiedy i jakiemu tematowi było poświęcone oraz czy otrzymał odpowiedź?
Prok. Nowak: nie.
Niezalezna.pl: czy w PK zrealizowano lub jest w trakcie realizacji jakiekolwiek zagadnienie merytoryczne zainicjowane przed radcę generalnego E. Wrzosek? Jeśli tak - jakie?
Prok. Nowak: nie mam wiedzy w tym przedmiocie.

Poprosiliśmy również o ocenę, czy taka współpraca w ogóle istnieje pomiędzy Wrzosek a PK. 

Nie mam danych pozwalających na ocenę tej współpracy. Nie mam wystarczającej wiedzy o aktywności Pani prok. Ewy Wrzosek. Nie pracuje ona w PK. Sprawdziłem jej aktywność w zakresie kontaktów osobistych z Prokuratorem Krajowym. Odpowiedź jak wyżej (Prokurator Krajowy utrzymuje bieżący, codzienny kontakt osobisty z Prokuratorem Generalnym). Natomiast nie mogę wykluczyć, iż prok. Ewa Wrzosek współpracuje z innymi ludźmi z PK — w formie spotkań, rozmów, pism lub e-maili. Nie mam możliwości tego sprawdzenia. To jest pytanie do prok. Ewy Wrzosek. 

- przyznał rzecznik PK.

Zwróciliśmy się więc do prok. Anny Adamiak, rzecznik Prokuratora Generalnego.

„W Ministerstwie Sprawiedliwości prok. Ewa Wrzosek, zgodnie z zakresem czynności, realizuje zadania związane z merytoryczną współpracą Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego z Prokuraturą Krajową. Zakres ten nie obejmuje konieczności bezpośrednich kontaktów z Prokuratorem Krajowym ani samodzielnego kierowania do niego korespondencji. Zgodnie z przyjętymi zasadami obiegu dokumentów pisma adresowane do Prokuratora Krajowego podpisuje Prokurator Generalny”

- czytamy w odpowiedzi.

Jak podkreśliła, „zakres obowiązków powierzonych prok. Ewie Wrzosek w związku z jej delegowaniem do Ministerstwa Sprawiedliwości jest standardowy i odpowiada kompetencjom, jakie mieli prokuratorzy uprzednio delegowani na stanowisko radcy generalnego w Biurze Ministra”.

„Jedynym dodatkowym elementem jest reprezentowanie Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w kontaktach z mediami” - stwierdziła prok. Adamiak. 

Dodając, że „praca prok. Ewy Wrzosek polega m.in. na nadawaniu biegu korespondencji wpływającej do Ministerstwa Sprawiedliwości i dotyczącej spraw pozostających w kompetencji prokuratury, poprzez przekazywanie jej według właściwości do Prokuratury Krajowej, a także uzyskiwaniu z Prokuratury Krajowej informacji pozostających w zainteresowaniu Prokuratora Generalnego”.

Przekazała nam też, że prok. Wrzosek zwróciła się o umożliwienie jej wykonywania części obowiązków w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie, na co została zgodę i dziś w „rejonie” pracuje jeden dzień w tygodniu.

„Dla potrzeb udzielenia odpowiedzi uzyskałam informację od prok. E. Wrzosek, że obecnie w elektronicznym systemie ewidencji Ministerstwa Sprawiedliwości, zarejestrowanych jest 170 spraw w jej referacie

- przekazała nam rzecznik PG.

Źródło: niezalezna.pl, X

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane