Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego w Bydgoszczy z 31 marca, które wpłynęło do prezydenta Bruskiego w poniedziałek, w mieście zostało utworzonych 14 odrębnych obwodów głosowania, w tym w ośmiu szpitalach, dwóch domach pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, zakładzie karnym, areszcie śledczym i domu akademickim.
- napisał prezydent miasta.
Bruski podkreślił, że obejmując funkcję prezydenta miasta, ślubował wykonywanie swoich obowiązków dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców.
Prezydent w piśmie do komisarza wyborczego poinformował, że masowo rezygnują kandydaci do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Podał, że aktualnie chęć pracy w komisjach wyraża około 30 proc. minimalnego składu komisji, a kolejne rezygnacje wpływają każdego dnia.
Sejm w poniedziałek wieczorem uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie, gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.
Ustawa trafiła teraz do dalszych prac w Senacie.
Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu.
Wszystkie czytania odbyły się w ciągu jednego dnia. Wieczorem w poniedziałek ustawa została uchwalona.