- Mamy dziś wigilię 100. odzyskania niepodległości. Lech Kaczyński urodził się prawie 30 lat po tym wspaniałym dniu odzyskania niepodległości. Jest z pokolenia, które podjęło, począwszy od końca lat 60, ponownie w sposób czynny, bezpośredni walkę o Polskę niepodległą - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. marszałka Józefa Piłsudskiego trwają uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Pomnik został odsłonięty przez brata śp. prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego, jego córkę Martę Kaczyńską oraz prezydenta Andrzeja Dudę.
Po odsłonięciu pomnika, modlitwie i błogosławieństwie głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który podziękował "tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego pomnika". Stało się to możliwe dzięki comiesięcznym marszom.
Chciałem wymienić nazwiska trzech osób, choć zasłużonych jest nieporównanie więcej, Jacek Sasin, Marek Suski i Mariusz Błaszczak przyczynili się do tego szczególnie. Serdecznie im dziękuję
- mówił.
?? Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy Pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. - Prezes #PiS J. #Kaczyński. pic.twitter.com/Bb9HozooWE
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 10 listopada 2018
Mamy dziś wigilię 100. odzyskania niepodległości. Lech Kaczyński urodził się prawie 30 lat po tym wspaniałym dniu odzyskania niepodległości. Jest z pokolenia, które podjęło, począwszy od końca lat 60, ponownie w sposób czynny, bezpośredni walkę o Polskę niepodległą
- wykazywał.
Jarosław Kaczyński przypomniał polityczny życiorys Lecha Kaczyńskiego - od czasów NSZZ, przez Solidarność, po prezydenturę RP.
Ten pomnik staje tutaj nie dlatego, że awansował najwyżej, jak można. Chodzi o to, że jego działalność przyczyniła się do tego, iż można było się przeciwstawić postkomunizmowi. Systemu, który był lepszy od poprzedniego, ale nadal niesprawiedliwego - podkreślił.
Jak wykazywał prezes PiS, Lech Kaczyński pokazał, że człowiek, należący do grupy „oszołomów” odbudował znaczenie i prestiż instytucji, którym przewodził.
Dzięki temu, że wprowadził w życie ideę walki z przestępczością, mogło powstać Prawo i Sprawiedliwość, a także pierwszy rząd Jana Olszewskiego, za którego czasu przeciwstawiano się utrzymania Polski na wschodzie
- pokreślił.
Prezes #PiS J. #Kaczyński: Śp. Lech Kaczyński zasłużył się Ojczyźnie. pic.twitter.com/K1Ki4TkCKc
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 10 listopada 2018
Zaznaczył zarazem, iż „dzięki swoim sukcesom, umożliwił PiS pierwsze zwycięstwo w 2005 roku, które - również po raz pierwszy - ruszyło sprawy z miejsca, doprowadziło do licznych zmian w naszej polityce”.
Bez niego nie byłoby dobrej zmiany, próby uczynienia państwa polskiego sprawiedliwym, podmiotowym, dobrze się rozwijającym. Dlatego powinien mieć pomniki i muzeum – bardzo dobrze zasłużył się ojczyźnie
- mówił lider PiS.
Miał także inną cechę, o której trzeba wspomnieć, a która jest wśród polityków zasługujących na miano mężów stanu nieczęsta – był człowiekiem głębokiej wiary i zarazem skromnym.
Był skutecznym politykiem, który potrafił przeciwstawiać się przemysłowi pogardy zmierzającemu do tego żeby go zniszczyć, a z drugiej strony: kierować się dobrocią a także względami moralnymi, które potrafił stawiać przed korzyścią polityczną
- stwierdził, przypominając, że tak właśnie było w przypadku zmiany ustawy o lustracji.
To połączenie nieczęste, rzadkie w polityce. Każdy, kto zna historię, to wie. Zasłużył się Polsce, wpisał się złotymi zgłoskami w jej historię
- dodał.
Odsłonięcie Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. pic.twitter.com/OxbFbAdeTS
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 10 listopada 2018
Przed rozpoczęciem uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego odprawiona została msza święta w intencji śp. prezydenta RP oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu na pl. Piłsudskiego wyruszył Marsz Pamięci.
Dzisiaj rano odprawiona została również msza św. w intencji ofiar w Kościele Seminaryjnym w Warszawie oraz złożono kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.
W uroczystościach biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek oraz Ryszard Terlecki, a także ministrowie: Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska, Henryk Kowalczyk, Beata Kempa oraz wicepremier Beata Kempa.
Pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajduje się w sąsiedztwie m.in. pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedstawia całą sylwetkę prezydenta, którego prawa ręka spoczywa na klatce piersiowej. Postument został ustawiony na cokole i zamontowany w środę.