"Sporo spotkań, które odbyliśmy dotyczyło transferu najnowocześniejszych technologii, na tym bardzo nam zależy" - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując swój udział w 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Trudno policzyć wszystkie spotkania, które odbyliśmy w Davos. Na pewno sporo z nich dotyczy transferu najnowocześniejszych technologii, bo na tym bardzo nam zależy. Spotkania z szefami Microsoft, Mastercard czy Novartis w tym kontekście nikogo nie powinny dziwić
- napisał na Facebooku szef polskiego rządu.
Premier podkreślił, że polska delegacja przyjechała do Davos także z własnymi rozwiązaniami dla Europy w obszarze innowacji fiskalnych.
Proponujemy program Tax Solidarity (podatek solidarnościowy). Debata na ten temat w Polish House Davos z udziałem sekretarza generalnego OECD Angela Gurrii i ministra ekonomii i finansów Francji Bruno Le Maire cieszyła się ogromnym zainteresowaniem
- napisał premier.
Jak podkreślił, "170 miliardów euro, które rocznie tracą obywatele UE przez raje podatkowe czy karuzele VAT-owskie to temat, który jest tu (w Davos) szeroko dyskutowany".
W środę w Domu Polskim w Davos zaprezentowano raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego "Niesprawiedliwość podatkowa w Unii Europejskiej. W kierunku większej solidarności w walce z unikaniem opodatkowania". Po prezentacji raportu odbyła się debata, w której uczestniczyli - obok polskiego premiera - szef OECD Jose Angel Gurria oraz minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.
Z publikacji wynika, że wartość strat spowodowanych funkcjonowaniem unijnych rajów podatkowych to 170 mld euro rocznie. Obejmuje to straty wynikające z: transferowania majątku przez najbogatszych obywateli (46 mld euro w PIT); luki w VAT ( 64 mld euro VAT); sztucznego transferowania zysków firm (60 mld euro w CIT).