Dziś w Londynie premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Tuż po nich wystosował wyjątkowy apel do Polaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii. - Zapraszamy z powrotem - powiedział, podkreślając, że obecnie w Polsce jest najniższe bezrobocie w historii.
Morawiecki wyraził zadowolenie, że brytyjska premier zapewniła, iż Polacy na Wyspach Brytyjskich mogą czuć się spokojnie, bezpiecznie z punktu widzenia swoich przywilejów społecznych, socjalnych czy pod każdym innym względem.
"Nam na tym bardzo zależało, ponieważ jest to rzeczywiście nasz obowiązek, dbałość o naszych obywateli, o ludzi którzy wyjechali z Polski"
- powiedział szef polskiego rządu.
"Cieszę się, że znaleźli oni tutaj swój drugi dom. Aczkolwiek powiedziałem pani premier, że mamy najniższe w naszej historii bezrobocie. Zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju, ale oczywiście szanujemy wszystkie indywidualne decyzje ludzi dotyczące ich drogi życiowej"
- dodał Morawiecki.
Rząd zadbał również o tych Polaków, którzy - mimo Brexitu - zamierzają pozostać na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku gdyby cokolwiek poszło nie tak ws. umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, prawa, przywileje społeczne są zagwarantowane na dotychczasowych zasadach
Premier @MorawieckiM po #konsultacjePLUK: Cieszę się, że Polacy, którzy są na Wyspach Brytyjskich mogą czuć się tu bezpiecznie. Bardzo nam na tym zależało.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 20 grudnia 2018
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wielokrotnie w ciągu ostatniego roku poruszał w rozmowach z szefową brytyjskiego rządu temat praw Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Morawiecki zaznaczył, że temat ten jest uregulowany w umowie o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która została podpisana na szczycie unijnym pod koniec listopada.
- mówił szef polskiego rządu.
"Można mieć pewność, co do jasności relacji w ramach porządku związanego z prawem ubezpieczeń społecznych i wszelkimi innymi regulacjami brytyjskimi w obu scenariuszach, mamy wszakże nadzieję, że będzie obowiązywało to porozumienie, ta umowa, która została wynegocjowana i przyjęta"
- dodał.
W podobnym tonie wypowiadała się brytyjska premier Theresa May. Zadeklarowała ona chęć współpracy z Polską i rządem premiera Mateusza Morawieckiego.
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również Brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci Brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii. Nasze stosunki są nadal bardzo ważne, chcemy współpracować z Polską"
- powiedziała May na konferencji prasowej.