Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Prawo równe dla wszystkich? Nie do końca. Szef Naczelnej Rady Adwokackiej żąda... nietykalności!

Prawo jest równe dla wszystkich, dlatego, gdy zachodzi taka potrzeba, przesłuchiwani są również sędziowie. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela stwierdził, że adwokaci nie pozwolą, by sędziom "za działania propaństwowe stała się krzywda". Ocenił, że "nie do zaakceptowania są postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, którzy wypowiadają się krytycznie o zmianach w wymiarze sprawiedliwości".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Trela podczas dzisiejszej konferencji "Sędziowie i adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918 – 2018" podkreślił, że sędziowie i adwokaci w ostatnich latach potrafią zgodnie współpracować w obronie demokracji bez żadnych podejrzeń o stronniczość i obronę własnych interesów.

"Wierzę, że sędziowie i adwokaci obronią demokrację".

- dodał.

Zdaniem Treli, niezwykle ważne jest utrzymanie odrębności władzy sądowniczej.

"Niezależne sądy to dzisiaj jedyna szansa na obronę demokracji. Niezależne sądy są ostoją demokracji. Dlatego adwokatura tak żarliwie wspiera walkę sędziów o niezależność sądów i ich wewnętrzną niezawisłość"

- oświadczył.

Prezes NRA podkreślił, że dla adwokatury jest "nie do zaakceptowania prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wydają wyroki, które nie podobają się władzy".

W ostatnich miesiącach przed rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów sądów powszechnych przesłuchano wielu sędziów. We wrześniu rzecznik dyscyplinarny w charakterze świadków przesłuchał sędziów: prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędziego Krystiana Markiewicza i rzecznika tego stowarzyszenia sędziego Bartłomieja Przymusińskiego oraz sędzię Ewę Maciejewską z Łodzi, która zadała w końcu sierpnia pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE.

Przesłuchiwany wtedy był także sędzia SO w Warszawie Igor Tuleya, który na kanwie jednej ze spraw kryminalnych postanowił wystąpić z pytaniem do TSUE. W połowie października sędzia Tuleya został ponownie przesłuchany jako świadek przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego. Pierwsze przesłuchanie dotyczyło udziału sędziego Tulei w życiu publicznym, zaś drugie - pytań prejudycjalnych do TSUE.

"Nie do zaakceptowania jest prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wypowiadali się krytycznie o zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Nie do zaakceptowania jest też prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy prowadzą działania edukacyjne o konstytucji"

- mówił Trela.

Dodał, że adwokaci muszą mówić krytycznie i protestować wobec tych postępowań dyscyplinarnych.

Trela zapewnił sędziów, że adwokaci wiedzą o postępowaniach dyscyplinarnych i monitorują to zjawisko.

"Nie pozwolimy, żeby tym sędziom stała się krzywda za działania propaństwowe i prospołeczne".

- oświadczył.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#NRA #sędziwie #Naczelna Rada Adwokacka

redakcja