Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety; to związek miłości, z którego rodzi się nowe życie – tego nikt nie jest w stanie zmienić - powiedział dziś biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski podczas mszy św. odprawionej w przeddzień Święta Świętej Rodziny.
Święto Świętej Rodziny, czyli Jezusa, Maryi i Józefa, Kościół katolicki obchodzi tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Mszę w przeddzień święta bp Markowski odprawił w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W ocenie bp Markowskiego, czas Bożego Narodzenie kiedy „Syn Boży wkracza w historię świata po to, by przywrócić nam godność dzieci Bożych”.
Syn Boży rodzi się jako niemowlę w zwykłej rodzinie, w opuszczonej grocie, w małym, zapomnianym miasteczku, w nocy, gdy wszyscy śpią. Rodzi się jako niemowlę, które jak każde dziecko zdaje się na opiekę Jego Matki i św. Józefa, który broni jego życia
– przypomniał bp Markowski.
Hierarcha przypomniał, że następne 30 lat po narodzinach Jezus spędził z rodzicami w Nazarecie.
To niezwykle ważne lata, w których Jezus uświęca ludzką rodzinę, uświęca ludzką pracę, ludzką codzienność – ocenił bp Markowski.
Dodał, że okoliczności, w jakich narodził się Jezus stanowią ważną wskazówkę dla każdego człowieka.
Boże Narodzenie to przypomnienie, czym jest ludzka rodzina. Że jest to miejsce, którego nic i nikt nie jest w stanie zastąpić, bo to właśnie w rodzinie człowiek nie tylko przychodzi na świat, ale uczy się żyć, kochać i pracować
– zaznaczył hierarcha.
Zdaniem bp Markowskiego, święta Bożego Narodzenia to przypomnienie fundamentalnej prawdy, że „prawdziwe małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny”.
Zadziwiam się, kiedy słucham dyskusji publicznych, medialnych, kiedy słucham wypowiedzi, że małżeństwo to tylko twór kulturowy, że to tylko obyczaj, który można na różny sposób zmieniać
– podkreślił bp Markowski.
Zdaniem hierarchy, człowiek jest istotą wolną, która „ma prawo wybierać model życia, który mu odpowiada”. Jednak nie może on „zmieniać prawa, które leży u podstaw istnienia całej ludzkości”.
Jeżeli nawet ktoś nie uznaje, iż od początku Bóg stworzył ludzi jako mężczyzn i kobiety, jeżeli nie uznaje Słowa Bożego i Jego objawienia, to przynajmniej niech uzna prawo naturalne, które leży u podstaw istnienia ludzkości. Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety; to związek miłości, z którego rodzi się nowe życie – tego nikt nie jest w stanie zmienić
– podkreślił bp Markowski.
Święto Świętej Rodziny obchodzone jest już od XVIII, choć na stałe do liturgii wprowadził je dopiero papież Leon XIII. W 1921 r. papież Benedykt XV rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.