Lista zawierać ma nie tylko personalia osób walczących w powstaniu z bronią w ręku, ale i tych, którzy przyczynili się do zwycięstwa powstania: lekarzy, sanitariuszy, kucharek czy księży.
"Jesteśmy na etapie indeksowania materiałów źródłowych. Jest ich około 600; są to publikacje, spisy z archiwów, z muzeów i z Internetu. Mamy jeszcze kilka innych źródeł, to m.in. Wojskowe Biuro Historyczne, gdzie jest lista 20 tys. uczestników powstania wielkopolskiego oraz Archiwum Prezydenta RP w Warszawie” – powiedział Jędraszewski.
Jak dodał, lista uczestników powstania będzie w sumie liczyła łącznie ok. 80 tys. nazwisk. Prace nad stworzeniem spisu ruszyły rok temu. Uruchomienie projektu nastąpić ma 16 lutego 2019 w setną rocznice zawarcia rozejmu w Trewirze, który potwierdził zdobycze powstania wielkopolskiego.
Mamy spisanych 90 proc. źródeł - poza tymi, które wiążą się z kosztami wyjazdów i wielotygodniowym pobytem poza Wielkopolską. Wszystko dotąd udało nam się załatwić bezkosztowo lub przy minimalnych nakładach
- powiedział.
Poszczególne wpisy zawierać będą imię i nazwisko uczestnika powstania, stopień, status społeczny, ewentualne dane o dacie i miejscu urodzenia, informacje o jednostce, w której dana osoba służyła, datę zgonu i miejsce pochówku. "Przy każdym nazwisku będzie kod źródłowy dotyczący miejsc skąd czerpaliśmy informacje” – powiedział Jędraszewski.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.