PGZ S.A. i wchodzące w skład grupy Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały porozumienie o współpracy z amerykańską spółką Digital Globe. Głównym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (ang. DAP, Direct Access Program), który daje możliwość pozyskiwania z konstelacji satelitów obserwacyjnych Digital Globe wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.
We wtorek, 12 grudnia br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy (ang. MoU, Memorandum of Understanding) pomiędzy PGZ S.A., WZE S.A. oraz amerykańską spółką Digital Globe.
Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważnym krokiem na ścieżce prowadzącej do uzyskania przez Siły Zbrojne RP zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego. Celem PGZ jest dostarczenie MON jak największej ilości zobrazowań satelitarnych wybranych rejonów zainteresowania
– powiedział po podpisaniu umowy wiceprezes zarządu PGZ S.A. Maciej Lew-Mirski.
Najważniejszym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (ang. DAP, Direct Access Program). DAP, w przypadku jego wdrożenia, pozwoli PGZ na pozyskiwanie zobrazowań wysokich rozdzielczości (nawet 30 cm), bez konieczności pozyskania licencji rządowych i posiadania własnego satelity obserwacyjnego. Satelity z konstelacji Digital Globe będą zadaniowane bezpośrednio przez segment naziemny, którego budowę wstępnie planuje się na terenie WZE S.A. w Zielonce.
Wprowadzenie do naszego portfolio usługi DAP umożliwi nam oferowanie na zasadach komercyjnych usługi dostępu do wysokorozdzielczych danych satelitarnych pochodzących z amerykańskich satelitów. Wierzymy, że zainicjowana dzisiaj współpraca będzie miała bardzo dużą wartość dla MON, gdyż pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań interesujących obszarów do czasu, w którym Siły Zbrojne RP będą mogły korzystać z własnego satelity obserwacyjnego
– dodał Maciej Lew-Mirski.
Wiceprezes Digital Globe Jeff Kerridge zaznaczył podczas spotkania, że podpisane porozumienie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Implementacja usługi DAP w PGZ pozwoli na zacieśnienie współpracy obu przedsiębiorstw nie tylko w wymiarze lokalnym, ale również regionalnym.
Digital Globe to światowy lider w pozyskiwaniu i analizie danych geosatelitarnych wysokich rozdzielczości. Właściciel i operator własnej konstelacji satelitów obserwacyjnych: Ikonos, QuickBird, GeoEye1, WorldView1, WorldView2, WorldView3 i WorldView4. Digital Globe jako jedyny na świecie dostarcza zobrazowania klasy 30cm, najwyższą komercyjnie dostępną rozdzielczość. Każdego dnia, do odbiorców Digital Globe trafia 4,6 mln km2 nowych zdjęć. Tym samym, archiwum Digital Globe permanentnie powiększa swoje zasoby, które na dziś kształtują się na poziomie ponad 90-ciu Petabajtów danych, co stanowi 43-krotność masy Ziemi. Z usług i produktów Digital Globe korzystają agencje rządowe i armie całego świata – w tym również, od bieżącego roku, Siły Zbrojne RP. Oferując kompleksowe i unikalne rozwiązania geoprzestrzenne, Digital Globe ma ambicję stać się długoletnim polskiej armii realizujących zadania rozpoznawcze, analityczne i wywiadowcze.