Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Ponad 3400 przypadków COVID-19 na dziś. Kolejna fala?

Widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane to 3414 nowych przypadków - powiedział dzisiaj w Radia Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że we wtorek zmarło 10 osób z COVID-19, z czego 7 osób bez chorób współistniejących. Kraska dodał, że obecnie najwięcej zachorowań jest w województwach wschodnich: podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Covid-19 znów w natarciu?
cottonbro studio - Pexels

Wiceminister przypomniał, że okres jesienno-zimowy zawsze sprzyja infekcjom układu oddechowego.

- W tej chwili widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane - to jest 3414 nowych przypadków - powiedział. Dodał, że nie są to zapewne wszyscy chorzy na COVID i że w rzeczywistości jest tych osób zdecydowanie więcej.

- Ta nowa mutacja, która w tej chwili dominuje, już nie ma takich dramatycznych objawów jak to było w poprzednich

– zaznaczył.

Dodał, że w tej chwili objawami są najczęściej ból gardła oraz gorączka.

- Wczoraj zmarło 10 osób, z tego 7 osób, które nie miały schorzeń współistniejących - powiedział Kraska.

Zaznaczył, że od środy ministerstwo zdrowia wprowadziło możliwość zaszczepienia się szczepionką skierowaną na występującą obecnie odmianę koronawirusa. Podkreślił, że jest to szczepionka dostępna oraz bezpłatna.

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka: w wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Na szczepienie można zapisać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.), przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl oraz przez infolinię 989 (w godz. 7:00 – 20:00).

Oglądaj TV Republika na YouTube

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#koronawirus #COVID-19

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo