Ruszył plebiscyt, który ma wyłonić Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem do tego tytułu jest czarny bez z Rzeszowa, który przyjął rzadko spotykaną formę drzewiastą – podali ekolodzy z Klubu Gaja. Od soboty można głosować za pośrednictwem Internetu.
Głosowanie potrwa przez cały luty na stronie www.treeoftheyear.org. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczy 16 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.
Rzeszowski czarny bez liczy ok. 200 lat. "Rośnie na skwerze pomiędzy blokami w samym centrum miasta i jest prawdopodobnie pozostałością po ogrodach zamku Lubomirskich. Zwyciężył on w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klub Gaja, zapewniając udział w europejskim plebiscycie" – poinformowała cytowana w komunikacie Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka krajowego projektu Drzewo Roku.
Czarny bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa Halinę Sikorę. Zachwyciła ją niezwykła uroda i forma bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. Sikora podkreśliła, że rzeszowski bez jest unikatowy pod każdym względem – wieku, grubości pnia, rozpiętości korony, urody kwiatów i owoców, a także niezwykłego mikroklimatu, jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia.
Jest majestatyczny i zarazem bardzo skromny. W moim przekonaniu zasługuje na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym byłoby staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na bez czarny z Rzeszowa
– powiedziała rzeszowianka.
Jolanta Migdał poinformowała, że wśród konkurentów polskiego drzewa znalazły się m.in. tysiącletni kasztan jadalny z Portugalii, który jest jednym z największych w tym kraju, a także ponad 200-letni okazały miłorząb z Chorwacji. Rosję reprezentuje samotna topola posadzona przez mnicha buddyjskiego na stepach Kałmucji. Z Czech kandyduje 350-letnia sosna rosnąca na skalistym cyplu, która jest pamiątką po wsi zalanej podczas budowy zapory.
Najciekawsze drzewo w Europie w roku 2020 wybierać będziemy do końca lutego. Ostatni tydzień konkursu jest utajniony, a zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli
– poinformowała Migdał.
Europejski konkurs został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association z siedzibą w Brukseli.
Polskie drzewo tryumfowało w przeszłości w plebiscycie. Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zwyciężył w 2017 r. Liczy on ok. 650 lat. Wyrósł w dobrach rodziny Mycielskich. Należący do nich dwór był ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów. Gościł tam m.in. Józef Mehoffer, malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski. Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody i praw zwierząt.