Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wraz z ministrami obrony Litwy - Raimundasem Karoblisem i Ukrainy gen. armii Stepanem Połtorakiem uczestniczył w uroczystości z okazji 2. rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie.
Podczas spotkania ministrowie podpisali porozumienie, dotyczące współpracy trójstronnej w ramach Brygady.
Lublin jest takim miastem, w którym dzieją (…) się historyczne wydarzenia i właśnie takie wydarzenie dzisiaj ma tutaj miejsce. Zarówno podpisanie porozumienia (…) jak i przekazanie sztandaru imienia Hetmana Wielkiego Litewskiego Księcia Polskiego tej brygadzie (…) tworzy jedność naszych narodów i jest żywym przykładem oraz źródłem wskazującym na to w jaką stronę nasze narody będą szły – mówił podczas uroczystości minister Antoni Macierewicz.
W stronę jedności przeciwko wszelkiemu wrogowi, w stronę pomocy wzajemnej, tak jak dzisiaj chcemy pomagać i będziemy pomagać napadniętej przez wschodni imperializm Ukrainie – dodał szef MON. – W stronę współpracy, która tworzy przyszłość pokojową i przyszłość dobrą dla naszych narodów – podkreślił minister.
Podczas spotkania z przedstawicielami mediów minister Antoni Macierewicz odniósł się do podpisanego wspólnie z ministrami obrony Litwy i Ukrainy porozumienia.
Od dzisiaj ta brygada będzie mogła brać udział we wszelkich przedsięwzięciach pokojowych, które są niezbędne wtedy, kiedy pokój jest zagrożony. Myślę, że to dobry znak, który pozwoli naszym trzem narodom, a przede wszystkim tej brygadzie działać na rzecz bezpieczeństwa Europy Środkowej, Europy Środkowo – Wschodniej, naszych narodów. Bardzo jestem wdzięczny panom Ministrom za obecność i rządom Litwy i Ukrainy za akceptację tej decyzji, która będzie miała historyczne znaczenie dla naszej przyszłości – mówił szef MON.
Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada otrzymała także w czwartek w Lublinie sztandar oraz imię hetmana Konstantego Ostrogskiego. Nowy patron Brygady, hetman Konstanty Ostrogski był dowódcą sił polsko-litewskich w wojnie z Rosją, której kulminacją była zwycięska bitwa pod Orszą w 1514 r.