Minister energii Krzysztof Tchórzewski zdradził, że zawarta wiele lat temu umowa gazowa między PGNiG i Gazpromem od dłuższego czasu nie odpowiadała warunkom rynkowym i stawiała polskich odbiorców gazu na gorszej pozycji niż odbiorców z innych państw europejskich. Wskazał również na sukces polityki PiS - "systematyczne zmniejszanie dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego". - Obecnie dostawy te stanowią jedynie niecałe 50 proc. całkowitego zużycia tego paliwa w Polsce - dodał.
W komunikacie giełdowym spółka poinformowała, że przekazała Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku.
Szef resortu energii wskazał, że zgodnie z zapisami kontraktu dostawy gazu w ramach kontraktu realizowane będą tylko do końca 2022 r.
"Zawarta wiele lat temu umowa wiążąca obie spółki od dłuższego czasu nie odpowiadała warunkom rynkowym i stawiała polskich odbiorców gazu na gorszej pozycji niż odbiorców z innych państw europejskich. Dlatego decyzja spółki (PGNiG) o zakończeniu kontraktu na tych warunkach to kolejny dobry krok w kierunku bezpiecznych dostaw gazu ziemnego po akceptowalnych cenach"
- podkreślił Tchórzewski.
Dodał, że decyzja PGNiG w pełni wpisuje się w prowadzoną konsekwentnie przez rząd PiS politykę dywersyfikacyjną.
"Oczywistym sukcesem tej polityki jest systematyczne zmniejszanie dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. Obecnie dostawy te stanowią jedynie niecałe 50 proc. całkowitego zużycia tego paliwa w Polsce"
- wskazał minister.
Według Tchórzewskiego po zakończeniu kontraktu jak również dzięki zawieranym przez PGNiG umowom na dostawy gazu ziemnego LNG z USA czy Kataru, już z końcem 2022 r. będziemy dysponować w pełni zdywersyfikowanym portfolio dostaw od sprawdzonych kontrahentów.
"Wybieranie nowych kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski, możliwe dzięki budowie nowych połączeń oraz rozbudowie krajowej sieci przesyłowej, zagwarantuje odporność polskiego rynku na zakłócenia w dostawach gazu ziemnego"
- przypomniał szef resortu energii.
Minister zaznaczył, że "dzięki determinacji rządu PiS" powstał strategiczny projekt inwestycyjny - terminal LNG w Świnoujściu".
"Realizowana jest również inwestycja budowy gazociągu Baltic Pipe, która wraz rozbudową terminalu LNG i budową połączeń międzystanowych zapewni Polsce niezależności energetyczną, tym samym zwiększając bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego do kraju"
- podsumował.
Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay, PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.