10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polscy muzułmanie rozpoczęli ramadan

Ramadan, czyli miesiąc postu, rozpoczęli dzisiaj polscy wyznawcy islamu. W tym czasie od wschodu do zachodu słońca obowiązuje ich m.in. zakaz jedzenia i picia czy wszelkich rozrywek. Pod koniec maja post zakończy radosne święto Ramadan Bajram.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
By Darpaw - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39882158

Pierwsze, związane z ramadanem, modlitwy polskich wyznawców islamu miały miejsce w nocy z czwartku na piątek. Tym razem Muzułmański Związek Religijny w RP zalecał wiernym, by modlili się i świętowali jedynie w domach, a nie w meczetach i domach modlitw.

"Ze względu na epidemię, która objęła Polskę oraz większość państw świata, czyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby przyczynić się do zwalczenia zagrożenia. Przestrzegajmy obywatelskich nakazów i zakazów"

- zaapelował mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący MZR.

30-dniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc - opartego na fazach księżyca - roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

"W ten sposób ramadan wędruje powoli wstecz przez wszystkie pory roku, sprawiedliwie rozdzielając związane z nim wyrzeczenia wśród muzułmanów zamieszkujących różne strefy geograficzne"

- napisał w specjalnym oświadczeniu Tomasz Miśkiewicz. Złożył też wiernym życzenia z okazji rozpoczęcia miesiąca postu.

"Ramadan jest okresem pokuty i odpuszczeniem grzechów. Najistotniejsza jest intencja muzułmańskiego postu. Nie jest to praktyka umartwiania się ani zaprzeczenia prawom ciała. Post jest sposobem przerywania rutyny zaspakajania potrzeb codziennych oraz ćwiczenia ciała i ducha. Chodzi tu o umocnienie dyscypliny wewnętrznej i siły moralnej"

- dodał Miśkiewicz.

MZR przypomina, że islam opiera się na pięciu zasadach (filarach): szahadzie (wyznaniu wiary), modlitwie, jałmużnie, pielgrzymce i właśnie poście w miesiącu ramadan. Post w ramadanie obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich dorosłych wiernych, zdrowych na ciele i umyśle "żyjących w warunkach, które pozwalają im znosić post bez szkody dla zdrowia". Oznacza powstrzymywanie się za dnia m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

Muzułmanie modlą się w tym czasie o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, wzmocnienie wiary i więź między nimi. Szczególną okazją do modlitw będzie Kadyr Noc - przypadająca w tym roku 19 maja tzw. noc przeznaczenia. Wyznawcy islamu wierzą bowiem, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego wielu z nich szczególnie wtedy modli się i czyta Koran.

Miesiąc postu zakończy radosne trzydniowe święto Ramadan Bajram, które w tym roku rozpocznie się 24 maja.

Liczbę wiernych należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ramadan

redakcja