Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Polityk mówi dość. Skarga na TVN za „obelżywy i kłamliwy” materiał o faszyzmie w Białymstoku

Jan Dobrzyński – senator Prawa i Sprawiedliwości – chce, aby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zbadała, czy telewizja TVN emitując w ubiegłym tygodniu reportaż o faszyzmie i antysemityzmie w Białymstoku, nie wprowadziła celowej dezinformacji na szkodę miasta i mieszkańców.

fot. Piotr Galant/ Gazeta Polska

W czasie konferencji prasowej w Białymstoku Dobrzyński poinformował, że złoży skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) na telewizję TVN (reportaż pokazano w TVN24 w programie „Czarno na białym” – red.).

W telewizyjnym materiale zaprezentowane zostały m.in. sprawy o podłożu rasistowskim, którymi zajmowały się miejscowe organy ścigania. Najstarsze są sprzed blisko pięciu lat (podpalenie mieszkania polsko-hinduskiej rodziny, umorzone z powodu niewykrycia sprawców – red.).

Przypomniano np. obchody 82. rocznicy powstania ONR, które miały miejsce w Białymstoku w 2016 roku. Nabożeństwo z flagami ONR odbyło się w tamtejszej katedrze, potem nastąpił przemarsz ulicami; sprawę okrzyków wtedy wznoszonych i treści kazania w kościele badała prokuratura, ostatecznie dochodzenie umorzyła. Nie znalazła bowiem podstaw do uznania, iż doszło do popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści.

W reportażu mowa też była o zawiadomieniach o symbolach faszystowskich w przestrzeni miejskiej, składanych kilka lat temu przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, co do których białostockie prokuratury podejmowały decyzje o odmowie wszczęcia.

W ocenie Dobrzyńskiego, materiał przygotowany przez TVN24, jest „obelżywy, kłamliwy, obraża mieszkańców Białegostoku”, dlatego – jak mówił – składa skargę do KRRiT. W skardze podkreślił, że telewizja „dopuściła się rażących nadużyć, których skutkiem było naruszenie interesów miasta Białystok i działanie na szkodę mieszkańców Białegostoku”.

Senator chce, aby Rada zbadała czy telewizja w tym materiale nie dopuściła się „celowego” wprowadzenia dezinformacji, co miało działać na szkodę miasta i jego mieszkańców.

Zdaniem Dobrzyńskiego, emisja materiału „poczyniła istotne straty w wizerunku miasta”. Zarzucił autorom materiału, że powielają w nim stereotypy na temat miasta, dobrano też tendencyjnych rozmówców, nie oznaczono archiwalnych wypowiedzi, a – jak mówił – „propagandowy sposób montażu sugeruje atmosferę grozy”.

Media mają prawo do piętnowania zachowań nieakceptowalnych społecznie, ale nie mają prawa oszukiwać i wmawiać, że my, białostoczanie, uczestniczymy w patologii. Nikt nie ma prawa do obrażania tysięcy porządnych, praworządnych obywateli Białegostoku 
– oświadczył.

Do reportażu odniósł się wcześniej także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz radni miejscy PiS. Dzień po jego emisji, Truskolaski zwrócił się do TVN24 z wnioskiem o sprostowanie nieprawdziwych informacji. Na konferencji prasowej mówił wtedy, że materiał „był niezwykle jednostronny, był stronniczy, był częściowo nieprawdziwy, również był zmanipulowany”.

Natomiast radni PiS domagają się usunięcia ze strony internetowej TVN24 tego reportażu, który – jak ocenili – zawiera „nieprawdziwe i nierzetelne informacje godzące w dobre imię miasta”. Na lutowej sesji rady miasta chcą też przyjąć stanowisko całej rady, w którym radni zdecydowanie potępią działanie stacji TVN24 i zażądają od telewizji sprostowania tego materiału.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Dobrzyński #senator #Białystok #TVN24 #TVN

redakcja