Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Politycy PiS: Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i tak powstanie

Grupa posłów PiS w środę zapowiedziała, że złoży na ręce marszałka Sejmu projekt uchwały wzywający władze Polski do dołożenia wszelkich starań na rzecz realizacji projektu i uruchomienia Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie.

Logo PiS
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Posłowie PiS podczas środowej konferencji prasowej protestowali wobec decyzji rządu ws. rozwiązania umowy o współfinansowaniu przez ministerstwo kultury budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie w woj. Lubelskim.

Poseł PiS Przemysław Czarnek ocenił, że to skandaliczne działanie ze strony ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz zapewnił, że muzeum tak czy inaczej powstanie.

"To wszystko niestety wpisuje się w ten cały przykry widok zwijania polskiego państwa, które od 60 dni jest pod rządami koalicji 13 grudnia"

- ocenił Czarnek.

Poseł Dariusz Stefaniuk zapowiedział, że grupa posłów PiS złoży na ręce marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekt uchwały Sejmu wzywającej do budowy muzeum.

"Biorąc pod uwagę potrzebę upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu, historyczno-społeczne uwarunkowania, a także wieloletnie prace organizacyjne na rzecz powołania muzeum i centrum w Hełmie prowadzone przez radę miasta Chełm ponad podziałami politycznymi, wzywamy władze Rzeczypospolitej Polskiej do dołożenia wszelkich starań na rzecz realizacji projektu i uruchomienia niniejszej instytucji"

– apelują posłowie w cytowanym fragmencie projektu uchwały.

W połowie lutego "Gazeta Wyborcza" informowała, że Muzeum Rzezi Wołyńskiej w Chełmie nie powstanie. Gazeta napisała, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozwiązało umowę, którą zawarł w tej sprawie pod koniec 2023 r. roku ustępujący szef resortu Piotr Gliński (PiS). "Minister obiecał na ten cel prezydentowi Chełma z PiS kwotę 180 mln zł" - przypomniała "GW".

Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego planowo miało powstać do 2027 r. w Chełmie na terenie kompleksu dawnych carskich budynków.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo