W polskich kościołach odbyło się coroczne liczenie wiernych, którego celem jest zebranie danych na temat religijności Polaków. Jak podkreślił ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, celem przeprowadzanego przez ISKK od 1980 r. badania jest poznanie, jaki procent Polaków uczestniczy w niedzielnych mszach św. i jaka część uczestniczy w nich w sposób pełny – przystępując do komunii św.
Chodzi też o ukazanie trendu, czyli sprawdzenie, jak z roku na rok zmienia się poziom praktyk religijnych
– wyjaśnił ks. Sadłoń.
Dodał, że badanie zawsze odbywa się w „statystyczną” niedzielę, w którą do kościoła przychodzi przeciętna liczba wiernych.
Dlatego od 30 lat organizujemy badanie pod koniec roku liturgicznego, po wakacjach, ale przed uroczystością Wszystkich Świętych
– wyjaśnił.
Badanie przeprowadzane jest we wszystkich polskich parafiach. Za jego organizację odpowiada proboszcz, który wyznacza do niego specjalne osoby.
Liczymy osoby, które uczestniczą w mszy świętej oraz wiernych przystępujących do komunii świętej. Prosimy proboszczów o liczenie w podziale na płeć, tak, aby było wiadomo, jaki jest odsetek kobiet i mężczyzn uczestniczących w praktykach religijnych
– tłumaczył ks. Sadłoń.
Jak zaznaczył, od roku 1990 do 2005 odsetek uczestniczących w niedzielnej mszy św. spadał stopniowo, choć nie drastycznie, lecz w ostatnich latach ustabilizował się i oscyluje w granicach 40 proc. Natomiast odsetek przyjmujących komunię św. wynosi 17 proc.
To jest średnia dla całego kraju, natomiast ten odsetek przyjmuje odmienne wartości w różnych częściach Polski
– wyjaśnił.
Z danych ISKK za 2015 r. wynika, że największy odsetek uczestnictwa w mszach św. odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (70,5 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) i przemyskiej (39,6 proc.). Natomiast najniższy odsetek osób przychodzących w niedzielę do kościoła jest w diecezjach: łódzkiej (26,6 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (26,0 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (26,2 proc.).
Dyrektor ISKK dodał, że od lat 80. stopniowo wzrasta odsetek osób przyjmujących komunię św.
Świadczy to o tym, że uczestnictwo wiernych w mszy świętej jest pełniejsze, charakteryzuje się większym zaangażowaniem osobistym. Pojawiały się hipotezy, że może za tym stać ryzyko zbyt lekkiego traktowania i trywializowana komunii świętej. Jednak według specjalistów takie twierdzenie nie ma podstaw, ponieważ Polacy wciąż regularnie się spowiadają, wiec raczej należy przyjąć, że wzrost odsetka osób przyjmujących komunię świętą świadczy o pogłębieniu religijności Polaków
– wyjaśnił ks. Sadłoń.