W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w warszawskiej archikatedrze obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom i ucałował ich stopy. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej. - Pokora Boga to jest preambuła konstytucji Chrystusowej, to jest przedsionek Bożej Świątyni - przypomniał w homilii bp Michał Janocha.
Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Michał Janocha w homilii podkreślił, że Ostatnia Wieczerza zaczyna się od umycia nóg przez Chrystusa jego uczniom.
- Pokora Boga to jest preambuła konstytucji Chrystusowej, to jest przedsionek Bożej Świątyni. Kardynał Nycz, obmywając nogi 12 mężczyznom, uczynił to co uczynił Jezus Chrystus przed 2 tys. lat, co czynią biskupi, kapłani we wszystkich kościołach, co czyni papież Franciszek
- mówił hierarcha
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła #Triduum Paschalne #Warszawa #archikatedra [foto] >> https://t.co/XML5K26gRj pic.twitter.com/PCYtPry6sl
— Archidiecezja Warszawska (@archwwa) 29 marca 2018
Dodał, że
"Jezus pochyla się nad tym co jest w człowieku najniższe, co jest w człowieku najbrudniejsze, co jest w człowieku najbardziej poranione. To właśnie w tym, co jest najniższe, brudne, poranione, człowiek odkrywa miłość Jezusa. Od tego zaczyna się Ostatnia Wieczerza - pokora Boga, która obnaża naszą pychę, która obnaża nasze wszystkie pobielane groby, która obnaża herezję ideologów"
- podkreślił bp Janocha.
Jak zaznaczył hierarcha, Jezus, zasiadając do Ostatniej Wieczerzy ze swoimi uczniami "jest świadom, że to jest Jego ostatnia pascha, że to jest Jego pożegnanie z uczniami, a przed śmiercią wypowiada się najważniejsze słowa, które będą pamiętane i powtarzane z ust do ust, a to jest testament Jezusa - Nowy Testament.
Jak podkreślił bp Janocha, dotykamy dzisiaj ważnego wymiaru, a mianowicie kapłaństwa.
- Kapłaństwo sakramentalne jest w służbie ciała Chrystusa - tego ciała sakramentalnego i tego ciała, którym jest Kościół - ciało mistyczne Chrystusa, wspólnota wiernych, a więc również w służbie kapłaństwa wiernych, którym wszyscy jesteśmy obdarzeni we chrzcie, aby na ten dar Jezusa odpowiedzieć, darem z siebie, kiedy usłyszymy słowa: "módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Chrystus"
- mówił biskup.
Msza Wieczerzy Pańskiej w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie @archwwa. #WielkiCzwartek #TriduumPaschalne pic.twitter.com/UiXeE5X9NN
— Adam Olasek (@adam_olasek) 29 marca 2018
Dodał, że chodzi o to, abyśmy się "włączyli w tę ofiarę, w ten chleb i wino, które pojawia się na ołtarzu, włączając w nią nasze zmagania, nasze trudy, nasze postanowienia, jak również nasze upadki i upokorzenia".
Po mszy św. najświętszy sakrament został procesyjnie przeniesiony przez kard. Nycza do ciemnicy (kaplicy przechowania), w której przynajmniej do północy potrwa adoracja.
Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli Misterium Zbawcze Chrystusa, obchodzone dla upamiętnienia Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Według Ewangelii w Wielki Czwartek spożył z uczniami swoją ostatnią wieczerzę przed ukrzyżowaniem. W tym dniu Chrystus ustanowił sakrament eucharystii i kapłaństwa.