- Po latach odnieśliście drodzy państwo największe zwycięstwo, bo młode pokolenie, które przyszło teraz, urodzone już często w wolnej Polsce, w was, w waszym pokoleniu odnalazło kodeks wartości, źródło siły, punkt odniesienia – powiedział do żołnierzy Armii Krajowej i działaczy antykomunistycznych szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan J. Kasprzyk podczas wręczenia medali Pro Patria w Krakowie.
Uroczystość odbyła się dziś w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Medale Pro Patria otrzymują osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.
Decyzją szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medale otrzymali żołnierze AK i działacze antykomunistyczni: mjr Stanisław Władysław Szuro, por. Wacław Szacoń oraz działacze społeczni: Izabella Bukowska, Andrzej Chmielewski, Cezary Franczak, Jadwiga Klimonda, Gabriel Kubacki, Maria Wanat.
Medale otrzymali przedstawiciele różnych pokoleń – ci, którzy czynnie walczyli i byli represjonowani, a także ich potomkowie i bliscy.
Jan Józef Kasprzyk szczególnie zwrócił się do mjr Szuro i por. Szaconia, mówiąc, że wręczenie im odznak to „wyraz wdzięczności za to, że nie zabrakło panom trzech cnót, które kształtują od wieków Rzeczpospolitą, naszą cywilizację łacińską, że nie zabrakło wam, wtedy kiedy powiedzieliście 'nie' zniewoleniu komunistycznemu – wiary, nadziei, miłości; wiary w wolną Polskę i Boga”.
Jak mówił, Żołnierze Wyklęci udowodnili, że mimo beznadziejnej sytuacji nie należy tracić nadziei, dziękował kombatantom za to, że poświęcili się dla wolnej Polski, że nie zabrakło im miłości do rodaków, których trzeba było bronić przed sowietyzacją.
Kasprzyk podkreślał, że komunistom nie udało się pogrzebać pamięci, a w Żołnierzach Wyklętych nowe pokolenie, w wolnej Polsce, odnalazło kodeks wartości. Pamięć o patriotach z czasów II wojny światowej i PRL pielęgnuje druga grupa laureatów przyznanych w piątek medali Pro Patria.
Podczas gali @KwartWykleci w @MuzeumAK @JanKasprzyk wręczył medale "Pro Patria" https://t.co/JSomDmAmvh. mjr. Stanisławowi Szuro i por. Wacławowi Szaconiowi. pic.twitter.com/ETQzJwsnTR
— UdSKiOR (@Kombatanci) 9 lutego 2018
Zaznaczył, że choć ustrój totalitarny, komunistyczny, wyklął walczących o wolność Polski, to naród nigdy ich nie wyklął.
- Po latach odnieśliście drodzy państwo największe zwycięstwo, bo młode pokolenie, które przyszło teraz, urodzone już często w wolnej Polsce, w was, w waszym pokoleniu odnalazło kodeks wartości, źródło siły, punkt odniesienia. I choć można powiedzieć, że politycznie i militarnie przegraliście w latach 40., 50., 60. (…) (w PRL), to zwyciężyliście teraz. (…) Często przychodzą zwycięstwa po latach, wiekach, to przyszło po kilkudziesięciu latach
– mówił Kasprzyk.
O tym, że nowe pokolenie odnajduje w Żołnierzach Niezłomnych kodeks wartości, świadczy – zdaniem Kasprzyka – choćby kwartalnik „Wyklęci”, tworzony przez młodych ludzi. „(…) Odzyskaliśmy ciągłość międzypokoleniową, choć tak wiele czyniono, by tej ciągłości nie było” – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kwartalnik „Wyklęci” był współorganizatorem piątkowej gali w Krakowie.
W krakowskim Muzeum Armii Krajowej trwa gala @KwartWykleci z udziałem https://t.co/JSomDmRXTR. Szefa UdSKiOR @JanKasprzyk . pic.twitter.com/UTmmTE2QGI
— UdSKiOR (@Kombatanci) 9 lutego 2018
Medal Pro Patria ustanowił w 2011 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podczas piątkowego wieczoru w Muzeum AK zostały także wręczone nagrody im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” oraz im. Michała Krupy „Wierzby” – dwóch ostatnich żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.
Nagroda upamiętniająca Józefa Franczaka "Lalusia" przyznawana jest za wybitne zaangażowanie w przywracanie Polakom pamięci o bohaterach powojennej Polski. W tym roku odebrał ją historyk i publicysta Tadeusz Płużański, autor m.in. „Rotmistrza Pileckiego i jego oprawców” oraz „Obławy na Wyklętych. Polowania bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych”. Fundatorem wyróżnienia jest wydawnictwo Miles, wydawca Kwartalnika „Wyklęci”.
Nagrodę „Wierzby” otrzymał Konrad Łęcki, autor filmu „Wyklęty”, w podziękowaniu za twórczość artystyczną promującą historię żołnierzy wyklętych. Fundatorem wyróżnienia jest Andrzej Pityński, siostrzeniec Michała Krupy, rzeźbiarz.
Podczas gali @KwartWykleci nagrodę im. sierż. Józefa Franczaka "Lalusia" otrzymał Tadeusz Płużański, zaś nagrodą im. Michała Krupy "Wierzby" został uhonorowany Konrad Łęcki. Współorganizatorem gali był UdSKiOR. pic.twitter.com/O7GHaSLL58
— UdSKiOR (@Kombatanci) 9 lutego 2018
Honorowy patronat nad galą „Wolnych ludzi nic nie złamie!” objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.