W środę Straż Pożarna interweniowała 1401 razy, dziś do rana kolejne 176 - podał rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Ewakuowano prewencyjnie pięć obozów harcerskich i kilka ośrodków wypoczynkowych.
PSP i Ochotnicze Straże Pożarne podjęły działania w związku z usuwaniem skutków gwałtownego wiatru, dużymi opadami deszczu i podtopieniami, najwięcej razy w woj. małopolskim - 414, w kujawsko-pomorskim - 210, pomorskim - 172 i łódzkim - 107 razy - podał rzecznik.
Przy usuwaniu skutków silnego wiatru straż pożarna pracowała w środę 365 razy, najczęściej na Śląsku i w woj. małopolskim - po 40 interwencji, 38 w woj. kujawsko-pomorskim.
Odnotowano 32 budynki uszkodzone - w tym 21 budynków mieszkalnych - podał Frątczak. Najwięcej takich zdarzeń było w Małopolsce - 10, siedem na Śląsku i sześć w woj. kujawsko-pomorskim.
Strażacy interweniowali w środę przy 734 podtopieniach, których najwięcej było w Małopolsce - 206, 148 w woj. kujawsko-pomorskim i 114 w woj. pomorskim.
Odnotowano 164 interwencje w związku z zalaniem dróg i ulic - najwięcej w Małopolsce - 49, 30 na Pomorzu, 19 na Śląsku.
W środę, ze względu na warunki atmosferyczne, podjęto decyzje o ewakuacji prewencyjnej pięciu obozów harcerskich - w sumie 427 osób - podał rzecznik. Były to dwa obozy w woj. małopolskim - w Witowie 24 osoby i Juszczynie 136 osób, w Czersku Świeckim (woj. kujawsko-pomorskie) - 126 osób i dwóch w woj. świętokrzyskim w miejscowości Wiosna - łącznie 141 osób.
Ewakuowano też 30 przyczep kempingowych i kilkanaście namiotów w Krościenku w woj. małopolskim i Dębnie w tym samym województwie, gdzie 23 osoby ewakuowano z 58 domków letniskowych.
- Łącznie w środę przy usuwaniu tych wszystkich zdarzeń, wynikających z warunków atmosferycznych, brało udział 8 tys. 565 strażaków zawodowych i ochotników oraz 1036 pojazdów
- powiedział Frątczak.
Podał, że dziś interwencji z tych powodów było już 176, przy których pracuje 1054 strażaków i 223 pojazdy.
Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dotyczą dzisiaj głównie woj. śląskiego oraz małopolskiego. Pierwszy stopień ostrzeżeń obejmuje też woj. wielkopolskie, świętokrzyskie i północ Małopolski, ostrzeżenia drugiego stopnia środkową część Małopolski i Śląska, a trzeciego stopnia - najwyższego - południa tych dwu województw.
Jak informuje Łukasz Płusa z biura prasowego KW PSP w Gdańsku, najwięcej interwencji związanych z opadami w Pomorskiem odnotowano na zachodzie województwa, przede wszystkim w powiecie bytowskim. Na terenie tego powiatu straż pożarna interweniowała 65 razy. Z kolei 19 wyjazdów odnotowano w sąsiednim powiecie człuchowskim.
Płusa wyjaśnił, że większość zdarzeń w powiecie bytowskim miała miejsce w Miastku i jego okolicach. W rejonie tym intensywne opady spowodowały utrudnienia na niektórych szosach, w tym drodze krajowej nr 20. Rzecznik wyjaśnił, że na DK 20 woda podmyła pobocze i konieczne było wyłączenie z użytkowania jednego z pasów. "Ruch odbywa się tutaj wahadłowo" – wyjaśnił Płusa.
Dodał, że konieczne było także wypompowanie wody z piwnic szpitala w Miastku.
- Zanotowaliśmy też inne interwencje polegające na pompowaniu wody z posesji i piwnic. Zdarzały się też połamane gałęzie
– powiedział Płusa.
W Łódzkiem strażacy interweniowali około 100 razy. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK), tylko w ciągu ostatnich godzin doszło do 25 interwencji. Podtopione zostały 22 budynki m.in. w Łodzi, Łęczycy czy Skierniewicach.
WCZK otrzymało m.in. 50 zgłoszeń o powstałych w Łodzi rozlewiskach na ulicach, które utrudniają poruszanie się po mieście samochodom i tramwajom. Nie kursuje m.in. tramwaj ul. Konstantynowską, gdzie zalany został przejazd pod wiaduktem kolejowym między alejami: Włókniarzy a Unii.
Ruch uliczny utrudniają również nieczynne sygnalizacje świetlne. Według Centrum jest ich 20.
Padający deszcz spowodował zalanie dwóch dróg lokalnych w powiecie brzezińskim. W Konstantynowie Łódzkim wylała rzeka Łódka, której wody podtopiły trzy budynki znajdujące się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.