PiS wysłało do szefa PKW Sylwestra Marciniaka pismo z wnioskiem o wykonanie przepisów kodeksu wyborczego, niezwłoczne zwołanie posiedzenia i przyjęcie sprawozdania wyborczego po decyzji Sądu Najwyższego. Partia zawnioskowała też, aby Marciniak zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa przez 5 członków PKW.
Inny postulat w piśmie, które poznała Niezależna.pl, to przekazanie ministrowi finansów przez Komisję stanowiska ws. przysługujących Prawu i Sprawiedliwości wysokości subwencji i dotacji podmiotowej.
W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza, głosami 5 członków, odroczyła rozpatrzenie punktu obrad, dotyczącego sprawozdania KW PiS, do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby”.
W obszernym dokumencie pełnomocnik finansowy PiS wnioskuje o natychmiastowe wykonanie przez PKW zobowiązania z art. 145 §6 Kodeksu wyborczego. Zgodnie z nim:
„Jeżeli Sąd Najwyższy albo sąd okręgowy uzna skargę, o której mowa w § 1, lub odwołanie, o którym mowa w § 5, pełnomocnika finansowego za zasadne, odpowiednio Państwowa Komisja Wyborcza albo komisarz wyborczy niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.”
Partia argumentuje, że wczorajsza decyzja nie ma oparcia w przepisach prawa - nie istnieje przepis, który stanowiłby podstawę dla „odraczania” podjęcia decyzji PKW, opisanej w ustawie (art. 145§6 Kodeksu wyborczego). Procedowanie wniosku członka PKW Pawła Gierasa było pozbawione podstawy – podkreśla PiS.
Partia wzywa do niezwłocznego zwołania posiedzenia PKW i procedowania jej ustawowych obowiązków.
PiS w piśmie do Marciniaka wnosi o zawiadomienie przez niego organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków PKW: Pawła Gierasa, Ryszarda Balickiego, Konrada Składowskiego, Macieja Klisia, Ryszarda Kalisza.
Według partii, nie dopełnili oni obowiązków funkcjonariuszy publicznych i przekroczyli uprawnienia (przyznali sobie uprawnienia niewynikające z ustawy pozwalające na kwestionowanie legalności powołania sędziów i funkcjonowania sądów).
Członkowie PKW akceptowali i stosowali się do orzeczeń Sądu Najwyższego, wydanych w niemal identycznym składzie osobowym SN, co stanowi o wybiórczym stosowaniu przepisów – to inny z zarzutów.
Zgodnie z argumentacją, zawartą w piśmie do Marciniaka, na przewodniczącym PKW, ale i pozostałych jej członkach, którym uniemożliwia się procedowanie zgodne z prawem, ciąży szczególny obowiązek sprzeciwiania się bezprawiu.
Pismo do szefa PKW to pierwszy krok w działaniach PiS. Zaplanowano też m.in. osobne pozwy wobec członków PKW i ministra finansów.