Tym samym należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola S.A. zakończyła proces wyposażenia pierwszego, wdrożeniowego Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”, składającego się z 24 haubic samobieżnych „Krab” kal. 155 mm oraz przekazanych wojsku pojazdów towarzyszących (11 wozów dowódczo-sztabowych/dowódczych, 6 wozów amunicji i 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki).
W uroczystości przekazania sprzętu udział wzięli między innymi: Bartosz Kownacki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Robert Gut Członek Zarządu PGZ S.A., Paweł Majewski Wiceprezes Zarządu HSW S.A.
W ten szczególny dzień dla polskiej armii na wyposażenie wchodzi pełny dywizjonowy moduł ogniowy "Regina" – słynne na całą Polskę Kraby. Jeżeli chcemy, aby Polska była bezpieczna, by liczyli się z nami sojusznicy, to musimy mieć zdolności do samodzielnej obrony. Do tego potrzebujemy dwóch rzeczy: ludzi i sprzętu - powiedział w Węgorzewie wiceminister Bartosz Kownacki.– Ludzi już mamy wspaniałych. Co do sprzętu, to tylko w ciągu dwóch miesięcy przekazano wojsku moździerze Rak, mosty Daglezja i haubice Krab. Kontrakt na Kraby to ponad 4,5 mld złotych wydane w polskim przemyśle. Polska armia długo się nie modernizowała. Ale dzisiaj się to zmienia. Dzisiaj dostajecie nowy sprzęt i mam nadzieję w coraz większej liczbie. Ale do tego żeby polska armia mogła się modernizować, aby była coraz liczniejsza, aby liczyła ponad 200 tysięcy żołnierzy, aby ten sprzęt rzeczywiście był najnowocześniejszym z nowoczesnym, do tego potrzebne są odpowiednie moce w polskim przemyśle – dodał wiceminister.
Cieszę się, że możemy dostarczać Siłom Zbrojnym jedne z najnowocześniejszych systemów artyleryjskich na świecie. Zakończenie przez Hutę Stalowa Wola procesu dostarczania wyposażenia dla pierwszego, wdrożeniowego Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina” to dla nas duży sukces i jestem przekonany, że nasz sztandarowy obecnie produkt dobrze sprawdzi się w codziennej służbie wydatnie przyczyniając się do zwiększenia możliwości polskiej artylerii - powiedział Robert Gut Członek Zarządu PGZ S.A.
Przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP elementów dywizjonowego modułu ogniowego kończy pierwszą fazę dostaw sprzętu zamówionego przez Inspektorat Uzbrojenia MON w połowie grudnia 2016 r. Umowa o wartości 4,5 mld zł jest z największych kontraktów w polskiej zbrojeniówce.
Samobieżna haubica 155 mm to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu na świecie. Przeznaczona jest do obezwładniania i niszczenia: baterii artylerii i artylerii rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów czołgów zmechanizowanych i zmotoryzowanych we wszystkich położeniach i rodzajach działań bojowych, środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz ogniem na wprost, śmigłowców na lądowiskach oraz obiektów wsparcia logistycznego.
Charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów/min i donośnością max 40 km. Jego wyposażenie stanowią m.in. system nawigacji lądowej i dowiązania topograficznego, system kierowania ogniem, system filtrowentylacji, system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, system ostrzegania i samo osłony przed wykryciem przez przeciwnika, celownik do strzelania na wprost, radar balistyczny i agregat prądotwórczy. Oprócz działa 155 mm jest wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm i wyrzutnię granatów dymnych (2x4).