Święta za pasem i nowy sondaż mógłby być dla liderów partii z szeregów totalnej opozycji wymarzonym prezentem pod choinkę. Mógłby, gdyby tylko jego wyniki okazały się inne…
„Panowie, policzmy głosy”
Tymczasem, jak wynika z grudniowego sondażu pracowni Ipsos realizowanego na zlecenie OKO.press i TOK FM, gdyby wybory parlamentarne odbywały się właśnie teraz, kolejne zwycięstwo z rzędu miałby zapewniony obóz Zjednoczonej Prawicy. Liderem zestawienia jest bowiem Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 34 proc. ze wzrostem poparcia w stosunku do poprzedniego badania.
W Sejmie poza liderem sondażu znalazłyby się jeszcze tylko cztery partie: Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica oraz Konfederacja.
Szczegółowy rozkład poparcia wygląda następująco:
Preferencje partyjne w naszym badaniu niemal nie zmieniły się od poprzedniego badania w listopadzie:
- PiS - 34 proc. (+2 pkt. proc. w porównaniu do listopada)
- KO - 27 proc. (bez zmian)
- Polska 2050 - 10 proc. (-2)
- Lewica - 9 proc. (bz.)
- Konfederacja - 6 proc. (bz)
- PSL - 4 proc. (-1)
- Agrounia - 1 proc. (-1)
- Inna partia - 1 proc.
- Trudno powiedzieć - 8 proc.
Udział w wyborach deklaruje 68 proc. badanych, przy czym trzeba pamiętać, że rzeczywista frekwencja wynosi zwykle ok. 10 pkt. proc. mniej niż ta deklarowana w sondażach.
Analizując wyniki najnowszego sondażu politolog i psycholog społeczny prof. Norbert Maliszewski stwierdza jednak, że 3 kadencja Zjednoczonej Prawicy jest jak najbardziej możliwa.
3 kadencja jak najbardziej możliwa!
— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) December 23, 2022
PiS +2 pp. (IPSOS dla https://t.co/q7zZZFES54)
37% dla wyborców zdecydowanych (34% z niezdecydowanymi)
W trudnym czasie PiS 211 mandatów (prawidłowo przeliczone, rozkład w okręgach jak w 2019 r, stąd daję link https://t.co/fXaR8a4GBP
Trzecia kadencja?
Choć niechętnie musieli to przyznać nawet redaktorzy OKO.press:
„Co z tego wynika w praktyce? Opozycja od roku jest na pole position w wyścigu wyborczym i ma ogromne szanse na odebranie władzy PiS-owi, ale ciągle nie jest w stanie ostatecznie i zdecydowanie przechylić szali na swoją stronę. Z drugiej strony, obóz rządowy ma minimalne szanse na uzyskanie po raz trzeci samodzielnej większości w Sejmie - w zależności od drobnych wahań sondażowych raz jest słabszą, raz mocniejszą opozycją”.
- czytamy w omówieniu wyników sondażu.
Redakcja OKO.press przyznaje, że pomimo dość trudnego okresu dla obozu Zjednoczonej Prawicy i jak to określono „mimo dwóch tygodni wpadek - od strzału z granatnika do chaosu ws. KPO” - PiS trzyma się solidnych 34 proc. poparcia. Redakcja zauważa nawet, że ani „światowa zawierucha”, ani „krajowy kryzys” nie wywracają sondaży.
Czyżby narracja antyPiS osiągnęła swój sufit?
- pyta ekipa OKO.press.
To jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM nie potwierdza lansowanego przez polityków totalnej opozycji trenndu zmniejszającej się różnicy między PiS a Koalicją Obywatelską, odnotowanej w najnowszym badaniu telefonicznym firmy Kantar, nie wspominając o zmianie na pozycji lidera, którą pokazało badanie tej samej pracowni metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI).
Kurtyna…