Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Komisja M. Sroki zwróci się do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie b. szefa CBA Ernesta Bejdy za niestawiennictwo oraz o doprowadzenie go na posiedzenie • • •

Paderewski festiwal - od środy w Poznaniu

Koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje tematyczne złożą się na rozpoczynający się w środę w Poznaniu Paderewski Festiwal. Wydarzenie poświęcone twórczości jednego z największych polskich pianistów potrwa w stolicy Wielkopolski do soboty. Organizatorzy podkreślili, że festiwal jest kontynuacją projektu Paderewski Musical zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 27 grudnia 1918 był bezpośrednim impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego
Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 27 grudnia 1918 był bezpośrednim impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego
fot. wikipedia

Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu przypomniał, że projekt Instytutu polegał na zorganizowaniu w Stanach Zjednoczonych konkursu na profesjonalny musical poświęcony Paderewskiemu. Zwycięzca, spektakl "Virtuoso" autorstwa Matthew Hardy'ego, będzie miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie ma zostać przeniesiony do USA.

W ramach festiwalu publiczność będzie miała okazję zobaczyć przedpremierowo anglojęzyczny teledysk zapowiadający produkcję. Wystąpi w nim m.in. zespół Teatru Muzycznego. Wśród realizatorów teledysku znaleźli się Paulina Andrzejewska-Damięcka, choreograf i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz The Kissinger Twins - twórcy wielu podobnych projektów w Wielkiej Brytanii i Chinach.

„Ze względu na bezprecedensowy charakter teledysku jego oficjalna premiera będzie miała miejsce w Święto Niepodległości, 11 listopada, w głównych kanałach telewizyjnych oraz w sieciach kinowych”

– podkreślił Frąckowiak.

W programie festiwalu znajdą się m.in. koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje poświęcone życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. Gośćmi wydarzenia będą m.in. prof. Carol Martin (profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku, recenzentka broadwayowska), Jim O'Quinn (założyciel i wieloletni redaktor naczelny "American Theatre Magazine") oraz Brian Kite (dziekan wydziału teatralnego University of California, LA).

Festiwal potrwa do soboty 19 października. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny; na warsztaty i panele dyskusyjne obowiązują zapisy za pośrednictwem strony internetowej: www.teatr-muzyczny.pl. Na stronie teatru znajduje się także pełny program wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Adama Mickiewicza i Miasto Poznań. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa" i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. W celu doskonalenia warsztatu dwukrotnie wyjeżdżał do Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie, gdzie poznał wielu czołowych kompozytorów i wirtuozów owego czasu, m.in. Richarda Straussa, Antoniego Rubinsteina i Pabla de Sarasatego. Kontakty te oraz wpływy Heleny Modrzejewskiej skłoniły go do rozpoczęcia kariery pianisty. Dzięki pierwszemu występowi w Krakowie w październiku 1884 roku zdobył fundusze na wyjazd do Wiednia, gdzie uczył się pod kierunkiem Teodora Leszetyckiego.

Paderewski był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ignacy Jan Paderewski #Paderewski Festiwal

redakcja