Oddział okulistyki po gruntownej modernizacji i znacznym poszerzeniu możliwości operacyjnych otwarto w szpitalu w Będzinie. Koszt inwestycji to około 6 mln zł.
Niewiele już brakowało, aby ten szpital został zamknięty z powodu narastających długów i problemów. Dzisiaj możemy powiedzieć, że placówka nie tylko jest uratowana, ale przede wszystkim, że się rozwija, otwieramy nowe oddziały i dajemy chorym nowe możliwości leczenia" – powiedział starosta będziński Arkadiusz Watoła.
Oddział oferuje teraz kompleksowe leczenie chorób oczu, m.in. zaćmy, jaskry, odwarstwień siatkówki, retinopatii cukrzycowej i wielu innych.
Do tej pory w Czeladzi mieliśmy bardzo przyjazne i kameralne warunki, ale z racji zwiększającej się liczby pacjentów musieliśmy przenieść się do Będzina. Tu mamy znacząco większe szanse pomocy chorym pod kątem operacyjnym, a to najważniejsze, by skutecznie leczyć skomplikowane schorzenia czy urazy. Wybudowanie dwóch sal operacyjnych powiązanych z oddziałem i służących tylko oddziałowi oznacza zdecydowanie większy komfort pracy naszych specjalistów
– wyjaśniła kierująca oddziałem okulistyki dr Katarzyna Jackiewicz.
Szpital w Będzinie jest częścią Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, w którego skład wchodzi też szpital w Czeladzi. Decyzja o ich połączeniu zapadła w 2004 r.
W oddziale na pacjentów będą czekały niecodzienne rozwiązania związane ze znieczulaniem do zabiegów operacyjnych – będą mogli korzystać z muzykoterapii.
Chory potrzebuje wyciszenia, uspokojenia emocji, musi odpowiednio się nastawić do tego, co będzie się działo na sali operacyjnej. Oczywiście najłatwiej takiemu choremu dać tabletkę, zastrzyk, znieczulenie i po sprawie. My postanowiliśmy, że nie pójdziemy na łatwiznę. Dobro pacjenta musi być na pierwszym miejscu. Zastosujemy specjalne rozwiązania z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i dźwięków, które pomogą się naszym pacjentom wyciszyć, odprężyć przed i po zabiegu. Współpraca z pacjentem będzie znacznie lepsza, a ograniczymy tym samym strach, obawy i wszelkie wątpliwości, które zwykle towarzyszą medycznym procedurom
– dodała dr Jackiewicz.
Pod koniec maja w szpitalu w Będzinie zakończono modernizację siedziby poradni specjalistycznych. Rocznie z usług placówki korzysta 50 tys. pacjentów.