10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Oto PSL w całej okazałości! Nie głosowali, ale najgłośniej protestują

Jeżeli zastanawiacie się, w jaki sposób "totalni" zaczęli kadencję w samorządach, to macie dobry przykład. Radni sejmiku województwa łódzkiego z Koalicji Obywatelskiej i PSL najpierw nie wzięli udział w głosowaniu nad wyborem marszałka, a teraz... krzyczą, że Grzegorz Schreiber z PiS został marszałkiem niezgodnie z prawem. Chyba ktoś tu nie potrafi przegrywać...

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24846052

Jak tłumaczył na spotkaniu z mediami były przewodniczący sejmiku, a obecnie szef klubu radnych PSL Marek Mazur, zgodnie ze statutem województwa łódzkiego i regulaminem, wybór marszałka powinien być poparty podjęciem uchwały o wyborze marszałka. - Takiej uchwały przy wyborze marszałka radni nie otrzymali. To jest uchybieniem regulaminu sejmiku województwa łódzkiego, jak i również statutu - powiedział.

Przekonywał, że wybór marszałka... był niezgodny z prawem i dlatego radni PSL składają do wojewody łódzkiego - jako organu nadzorczego - wniosek o zbadanie pod względem prawnym tej sytuacji. Zaapelowali, aby ponownie wybrać marszałka już zgodnie z prawem.

Radni PSL zapowiedzieli, że jeśli wojewoda nie będzie interweniował, to odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Urząd wojewódzki nie komentował sprawy.

Wyboru nowych władz regionu dokonano w ubiegły czwartek podczas pierwszej sesji sejmiku. Do 33-osobowego samorządu woj. łódzkiego PiS wprowadził 17 radnych, KO - 12, a PSL - 4. Taki wynik wyborów oznaczał możliwość samodzielnych rządów PiS i zmianę na kluczowych stanowiskach w sejmiku oraz zarządzie woj. łódzkiego, które w ostatnich latach zajmowali przedstawiciele rządzącej regionem koalicji PO-PSL.

Marszałkiem województwa łódzkiego został - rekomendowany wcześniej przez Komitet Polityczny PiS - poseł tego ugrupowania i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Schreiber. Jego kontrkandydatką miała być Joanna Skrzydlewska (PO), zgłoszona wspólnie przez opozycyjne kluby KO i PSL. Przed głosowaniem radna wycofała jednak swoją kandydaturę.

W głosowaniu Schreibera poparło 17 radnych PiS. Nie wzięli w nim udziału radni KO i PSL, którzy zarzucali prowadzącym obrady łamanie demokratycznych zasad, w tym przede wszystkim zrezygnowanie z wystąpień kandydatów i brak możliwości zadawania im pytań.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sejmik łódzki #Grzegorz Schreiber #PSL

redakcja