Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Organizacje zapytały MKiDN o "opinie", które miały uzasadniać skok na media. Co otrzymały w odpowiedzi?

Przedstawiciele rządu na czele z Donaldem Tuskiem i Bartłomiejem Sienkiewiczem przekonują, że skok na media publiczne miał swoje prawne umocowanie w "opiniach najwybitniejszych prawników". Aktywiści postanowili zapytać o te opinie. Sieć Watchdog dowiedziała się z MKiDN, że "opinie nie zostały utrwalone na nośniku", a Helsińska Fundacja Praw Człowieka - otrzymała opinię na zupełnie inny temat. HFPC złożyło w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

osiłki w TVP
osiłki w TVP
X/Sebastian Łukaszewicz - X/Sebastian Łukaszewicz

Na jaw wychodzi coraz więcej kontrowersji wokół siłowego przejęcia mediów publicznych dokonanego przez ministra kultury, Bartłomieja Sienkiewicza.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która już w grudniu 2023 r. krytycznie oceniła sposób zmian dokonywanych w mediach, teraz zwróciła uwagę na inną kwestię - opinii prawnych, mających potwierdzać modus operandi przyjęty przez Sienkiewicza i Tuska.

HFPC przywołała słowa Donalda Tuska z 27 grudnia, który stwierdził, że dysponuje "opiniami najwybitniejszych prawników, którzy nie mają żadnych wątpliwości, że działania ministra Sienkiewicza są zgodne z prawem i interesem publicznym".

Sieć Watchdog Polska zapytała o opinie w Kancelarii Premiera, jednak KPRM odesłał pytających do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

HFPC zwróciła się z wnioskiem o opinie do MKiDN...

"Resort nie udostępnił nam jednak opinii, o które wnioskowaliśmy. W odpowiedzi organ przesłał nam stanowisko Prokuratorii Generalnej na inny temat (skutków postanowienia zabezpieczającego TK z 14 grudnia 2023 r.)"

– czytamy na stronach Fundacji..

O opinie MKiDN zapytała również sieć Watchdog Polska.

"W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej z dnia 16 stycznia br. dotyczący opinii prawnych w sprawie działań ministra kultury, uprzejmie informujemy, że takie informacje nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy" - napisało ministerstwo.

I dalej:

"Opinie, o których mowa, nie zostały przez MKiDN utrwalone na nośniku".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazała, że "opinia publiczna ma prawo poznać ekspertyzy, na które powołuje się rząd" i wynika to z zapisów konstytucji RP

"Kontynuując starania o uzyskanie  ekspertyz, na które powoływali się przedstawiciele rządu złożymy skargę na bezczynność organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chcemy, by opinia publiczna mogła je poznać"

– podała HFPC.


 

 



Źródło: niezalezna.pl, hfhr.pl

#bezprawie Tuska

dm