W orędziu na Wielki Post papież Franciszek napisał, że dzielenie się z innymi „czyni człowieka bardziej ludzkim, a gromadzenie grozi upodleniem go i zamknięciem w egoizmie”. Jak dodał, rany Chrystusa są w ofiarach wojen, przemocy i katastrof ekologicznych.
Hasłem ogłoszonego dziś w Watykanie papieskiego orędzia są słowa: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” z Drugiego Listu świętego Pawła do Koryntian.
Franciszek zwrócił się do każdego chrześcijanina: „„Spójrz na rozpostarte ramiona ukrzyżowanego Chrystusa, pozwól się zbawiać zawsze na nowo. A kiedy idziesz wyznać swoje grzechy, mocno wierz w Jego miłosierdzie, które cię uwalnia na zawsze od wszelkiej winy”.
Przestrzegł : „Nie pozwólmy, aby ten czas łaski przeminął daremnie, w zarozumiałym złudzeniu, że to my jesteśmy panami czasów”.
Apelował o to, aby otrząsnąć się z "odrętwienia”.
Jak zauważył, „pomimo niekiedy nawet dramatycznej obecności zła w naszym życiu, podobnie jak w życiu Kościoła i świata, ta przestrzeń, dana nam dla zmiany kursu, wyraża nieustępliwą wolę Boga, by nie zrywać z nami dialogu zbawienia”.
Dialogowi z Bogiem papież przeciwstawił panujące na świecie „gadulstwo, podyktowane pustą i powierzchowną ciekawością”.
„W naszych czasach może również wniknąć w zwodnicze używanie środków społecznego przekazu”
- podkreślił.
Papież napisał:
„Postawienie w centrum życia Tajemnicy Paschalnej oznacza odczuwanie współczucia dla ran Chrystusa ukrzyżowanego, obecnych w wielu niewinnych ofiarach wojen, przemocy wobec życia, począwszy od tego, które ma się nie narodzić po osoby starsze, różnorodnych form przemocy, katastrof ekologicznych, nierównego podziału dóbr ziemi, handlu ludźmi we wszelkich jego formach i niepohamowanego pragnienia zysku, będącego formą bałwochwalstwa”.
Papież położył nacisk na obowiązek dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi poprzez jałmużnę, którą określił jako „formę osobistego uczestnictwa w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego”.
„Dzielenie się w miłości czyni człowieka bardziej ludzkim; gromadzenie grozi upodleniem go, zamknięciem w egoizmie”
- zaznaczył.
Przypomniał, że właśnie w okresie Wielkiego Postu, w dniach 26–28 marca, zwołał do Asyżu młodych ekonomistów, przedsiębiorców i ludzi mających wpływ na zachodzące zmiany po to, by podjęli się zadania „nakreślenia konturów gospodarki bardziej sprawiedliwej i sprzyjającej włączeniu społecznemu, niż obecna”.
Przywołał w tym kontekście nauczanie Kościoła o tym, że „polityka jest wybitną formą miłości”. To samo, dodał, dotyczy zajmowania się gospodarką.
Pełną treść papieskiego orędzia na Wielki Post można znaleźć m.in. na stronach Konferencji Episkopatu Polski.