W środę po godz. 10 komisja weryfikacyjna rozpoczęła rozprawę ws. zreprywatyzowanej w 2011 r. nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63. Połowę praw do niej uzyskała była pracownica resortu sprawiedliwości Marzena K. W połowie ubiegłego roku sprzeciw wobec reprywatyzacji wyraziła prokuratura.
Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej powiedział, że komisja będzie chciała przede wszystkim wyjaśnić, czy w ogóle powinno dojść do reprywatyzacji Mokotowskiej 63, ponieważ już w 2004 r. odmówiono zwrotu tej nieruchomości.
"Natomiast, kiedy pojawił się Robert N. (adwokat, podejrzany ws. warszawskich reprywatyzacji; jest w areszcie) i osoby, które skupiły roszczenia m.in. jego siostra Marzena K. (była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, podejrzana w związku z aferą reprywatyzacyjną, również przebywa w areszcie) okazało się, że reprywatyzacja została przeprowadzona. Osoby uczestniczące w tej reprywatyzacji zarobiły łącznie ponad 30 mln zł"
- powiedział Kaleta.
Jak mówił, w 2011 r. zwrócono Mokotowską 63, mimo że wcześniej była wydana ostateczna decyzja o odmowie ustanowienia użytkowania wieczystego. Kaleta przypomniał, że ws. Mokotowskiej 63 wystąpił również były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., który ma postawione zarzuty korupcyjne w tej sprawie.
"Jest to pierwsza rozprawa, którą komisja prowadzi w sytuacji, w której na dzień rozprawy już wiemy o zarzutach korupcyjnych co do konkretnej nieruchomości"
- podkreślił Kaleta.
Jako świadkowie zostali wezwani:
· Agata Szpakowska Ignaczak – referent sprawy
· Marcin Bajko - b. dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami
· Henryk Orfinger – będzie zeznawał jako strona, właściciel roszczeń
· Maria Krystyna Krasuska – będzie zeznawała jako strona, na nią została wydana decyzja reprywatyzacyjna
· Tomasz Winciorek– będzie zeznawał jako strona, prezes spółki Mokotowska 63