Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Odnowienie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Dziś we wszystkich kościołach i kaplicach w całej Polsce zostanie odnowiony Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W specjalnym komunikacie poinformował o tym delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek.

JACLOU-DL/pixabay.com

Jak zaznaczył hierarcha, mija rok od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Biskup Jamrozek w komunikacie wydanym z okazji rocznicy zaprosił do odmawiania w domach i parafiach, przez kolejne dziewięć dni, począwszy od piątku 17 listopada, nowenny, która przed rokiem poprzedziła proklamację Aktu. Zostanie on odnowiony w całej Polsce w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w niedzielę.

Bp Jamrozek podkreślił, że w ubiegłym roku, w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, członkowie Episkopatu Polski wraz z wiernymi proklamowali w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Celem proklamacji aktu było świadome potwierdzenie wyboru Jezusa za Króla i Pana, poddanie się Jego Prawu, woli i władzy oraz wywyższenie Go we wszelkich wymiarach życia: osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego. Chodzi o podjęcie dzieła intronizacji Jezusa, którego realizacja domaga się solidnej pracy nad sobą i pracy apostolskiej, aby królestwo Chrystusa urzeczywistniało się w nas i pośród nas 

– czytamy w komunikacie.

W rocznicę proklamacji Aktu dobrze będzie uświadomić sobie na nowo powagę i wielkość, a także treść złożonego wówczas ślubowania i wynikających zeń zobowiązań. Budząc w sobie wolę ich podjęcia w życiu, trzeba też prosić Pana Boga o wsparcie 

– zaznaczył bp Jamrozek.

Zachęcił wiernych, by w dniach poprzedzających odnowienie Aktu, począwszy od piątku 17 listopada, przez kolejne dziewięć dni odmawiali w domach i parafiach nowennę, która przed rokiem poprzedziła proklamację Aktu. Na zakończenie zaapelował do duszpasterzy „o przewodzenie wszystkiemu”.

Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany 19 listopada 2016 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Treść Aktu odczytał po mszy św. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Uroczystość, która zgromadziła 100 tys. wiernych, była zwieńczeniem nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik ocenił, że odnowienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana we wszystkich kościołach i kaplicach jest „wydarzeniem historycznym”. Odpowiedział też na pytanie, że ktoś zastanawia się, czy warto taki akt ponawiać.

Oczywiście, że warto. Przyjęcie Jezusa za Króla i Pana jest jak wyznanie wiary. Ponadto, jeśli ktoś w minionym roku odpowiednio tego nie przeżył, to w tym roku ma okazję przyjąć Jezusa za swego Króla i Pana z większą świadomością 
– podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał jednocześnie, że uroczystość Chrystusa Króla do liturgii wprowadził papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał on, aby w tym dniu we wszystkich kościołach przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Połącznie idei królowania Jezusa z kultem serca Jezusowego spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem w Polsce. Tym bardziej, że nasz kraj miał długoletnią tradycję związaną z tym kultem. Już w 1765 r. biskupi polscy wysłali do papieża specjalny memoriał, w którym podkreślili ważną rolę kultu serca Jezusowego. W przeddzień Bitwy Warszawskiej, znanej jako Cud nad Wisłą, 27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze prymas kard. Edmund Dalbor dokonał po raz pierwszy aktu oddania Polski Najświętszemu Sercu Jezusa. Ten akt został ponowiony z udziałem Episkopatu rok później w Krakowie, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W czasach komunistycznych, w święto Chrystusa Króla w 1951 r., we wszystkich katedrach i kościołach parafialnych miał miejsce uroczysty akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa. Został on ponowiony 25 lat później, w 1976 roku. Tak więc Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana oraz jego tegoroczne odnowienie wpisuje się bardzo dobrze w polską tradycję 
– zaznaczył rzecznik KEP.

Jak powiedział ks. Rytel-Andrianik, niedzielna uroczystość jest okazją, by zawierzać mu swoje życie z jego wszystkimi aspektami. Dodał, że Jan Paweł II podkreślał, że „możemy być pewni, że nic nie zdoła wyrwać nas z ręki Chrystusa, >Króla królów i Pana panów<... Pan Bóg oczekuje od nas konkretnej współpracy z Jego łaską, a zatem wzywa nas, byśmy w służbie Jego Królestwu wykorzystywali wszystkie zasoby naszej inteligencji, zdolności działania i nasze talenty”.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana trzeba zatem widzieć szerzej, jako początek realizacji wielkiego dzieła otwarcia Jezusowi drzwi: naszych domów i serc, świątyń i miejsc pracy. Chodzi o dzieło umiłowania Jezusa do końca, oddania Mu życia, zawierzenia Mu siebie, swej przyszłości i pracy nad sobą, podejmowania posługi miłości miłosiernej ze względu na Niego oraz realizacji Ewangelii we wszelkich sferach życia, również społecznej, ekonomicznej i politycznej

– napisali biskupi w liście pasterskim z 11 października 2016 r., który przygotowywał do Jubileuszowego Aktu Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Stanisław Jamrozek #Paweł Rytel-Andrianik #jezus chrystus

redakcja